Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 1,000
» Son Üye: RussellPyday
» Toplam Konular: 355
» Toplam Yorumlar: 1,036

Detaylı İstatistikler

Son Aktiviteler
AVRUPA YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ (S...
Forum: Avrupa Yavru Çürüklüğü (Streptococcus Pluton White)
Son Yorum: rahman78
08-07-2015, Saat:07:28 PM
» Yorumlar: 4
» Okunma: 10,866
Arı Kovanları
Forum: Arı Kovanı Üretimi
Son Yorum: murat soyhan
05-29-2015, Saat:11:32 PM
» Yorumlar: 2
» Okunma: 7,082
Kahramanmaraş Bölgesi ve ...
Forum: Kahramanmaraş Bölgesi ve Arı Irkı
Son Yorum: şahinbiricik
05-13-2014, Saat:10:58 PM
» Yorumlar: 1
» Okunma: 5,146
Ana Arı Temini Ve Ana Arı...
Forum: Ana Arı Temini Ve Ana Arı Üretimi
Son Yorum: abdullah
03-02-2014, Saat:10:32 PM
» Yorumlar: 3
» Okunma: 9,409
SON BAHAR ŞURUPLAMASI NE ...
Forum: Arı Kolonilerinin Şuruplanması
Son Yorum: Nebiws
09-26-2013, Saat:06:13 PM
» Yorumlar: 1
» Okunma: 5,312
KARNİOL ARISI
Forum: Karniol Arı Kolonisi
Son Yorum: melihataseven
08-11-2013, Saat:02:39 AM
» Yorumlar: 3
» Okunma: 7,289
Bal Hasadı Çalışmaları
Forum: Bal Hasadı Çalışmaları
Son Yorum: muratipek
06-26-2013, Saat:08:03 AM
» Yorumlar: 23
» Okunma: 29,211
KOLONİLERE PETEK VERME Sİ...
Forum: Arı Kolonilerine Petek Verme Sistemi
Son Yorum: muratipek
06-21-2013, Saat:07:51 AM
» Yorumlar: 3
» Okunma: 10,225
Ani Isı Düşmesi ve Yağışl...
Forum: Ani Isı Düşmesi ve Yağışlı Havalar
Son Yorum: selim
03-20-2013, Saat:11:34 PM
» Yorumlar: 1
» Okunma: 4,432
Arı Keki Arı Ölümlerine S...
Forum: Arı Keki Arı Ölümüne Sebep Olurmu
Son Yorum: AHMET BİRBİLEN
02-13-2013, Saat:09:06 AM
» Yorumlar: 3
» Okunma: 7,082

 
  Doğu Anadolu Bölgesi ( Kafkas Arı Irkı )
Yazar: AHMET BİRBİLEN - 02-07-2008, Saat:06:06 AM - Forum: Doğu Anadolu Bölgesi ( Kafkas Arı Irkı ) - Yorumlar (2)

Doğu Anadolu denince aklımıza mükemmel özelliklere sahip olan Kafkas Arısı gelmektedir. Halihazır bu bölgemizde her iki tipi de mevcuttur. Kars, Erzurum, Elazığ ve son günlerde Erzincan İlimizde de T.K.V.’nin ana arı üretim istasyonları entegre sistemi kurma ve çalıştırma girişimleri içinde olduğunu bilmekteyiz.

Soğuk, karasal ve yüksek rakımlı yaylaların gerçek kahramanı olan Kafkas Arıları (dağ tipi) gayet siyah abdomen halkaları, tüylü vücudu , sakinliği ve çalışkanlığı ile ayrıca diğer arı ırklarının kışlık bal stoklarını toparlayamadıkları sezonlarda bile onlar sahiplerini bu sıkıntılardan her zaman kurtarmışlardır.
Oğul verme özelliği nerede ise yok denecek kadar azdır.

Gayet sakindir. Parfüm kullanmadan başka kovanlardan verebileceğiniz takviyeleri kabul etmezler. Mutlaka parfüm kullanmak zorundasınız.

Erken ilk baharda hızlı bir gelişme sergilemediklerinden dolayı, bu ırkı kullanan meslektaşlarımızın dikkatli olmaları gerekir.

Genel olarak tabiattaki flora olayını tam garantiye almaya çalışan bir ırkımızdır.
İşte bu dönemde eğer, arıcı bir sezon öncesinin sonbaharında gereken kış askerini yaptırmak için besleme yapmamışsa kolonilerini kaybedebilir. Bu olay sürekli olarak arıcılar tarafından bir yakınma ve şikayet konusu olarak anlatılmaktadır.

Yeni çıkarılarak yürürlüğe girmiş olan kanun metnindeki Kafkas Irkı Arının korunması hususundaki yasaklara uyularak, seyyar arıcılık yapan arıcılarımızın Doğu Anadolu Bölgemiz Sınırları içerisinde henüz saf hattı bulunan Kafkas Arısının orijinlerinin bozulmaması için yapılan çalışmalara yardımcı olmaları gerekir.

Sürekli olarak suni tohumlama ve gen bankası oluşturma konusunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

Yüksek rakımlı yaylalarda, gayet yüksek verim alınan bu arı ırkımızın korunması ve kalıcılığının sağlanması için mutlaka ama mutlaka kafkas gen bankası, tecritli doğal üretim alanı ve suni tohumlama laboratuvarının mutlaka kurulması gerekir.

Bu konuyu yazdır

  Arıcılıkta Yeterli Mesai Ayırma
Yazar: AHMET BİRBİLEN - 02-05-2008, Saat:10:08 AM - Forum: Arıcılıkta Yeterli Mesai Ayırma - Yorumlar (2)

Günde 8-10 saat çalışan işçi, memur, çiftçi veya başka meslek sahibinin asıl işine engel teşkil etmeden 30 kolonilik bir işletmeye bakabileceği hesaplanmıştır.

İşin içine hafta sonu tatillerini ve aile bireylerinin yardımlarını da katacak olursak 50-60 kolonilik bir işletmeye rahatlıkla bakabilecekleri bir gerçektir. Bu şekilde bir arıcılık yapmak isteyen, mevcut gelir kaynaklarına ek bir gelir kaynağı sağlamak üzere planlayabilir.

Arıları kovanlara, kovanları da götürüp, ıssız bir yere bırakmak suretiyle arıcılık yaptığını düşünmek gibi bir gaflete de düşmemek gerekir.
Bu şekilde yapılacak bir arıcılık, getirisinden çok zarara uğratacaktır. Bu arada sadece sizin kaybınız olsa baş tacı; Ülke arıcılığına dolaylı yönlerden zarar vererek, milli servetimiz olan, arı ürünlerimizin heba olmasına zemin hazırlayacaktır.

Konuyu hastalıklar açısından ele alacak olursak, bir çok ilaçların Hammade'si ülkemizde olmadığından dışarıdan getirilmesi gerekmektedir. Bu da dışa bağımlılığımızı artıran ana faktörlerden sadece arıcılık alanındakilerdir.
Bir kısım arıcılarımız, kafalarının estiği her dönemde arılarına vitamin ve antibiyotik vererek, arılarından çok yüksek verimle alabileceklerini zannetmektedirler.

Değerli dostlarım, yazılarımda her hangi bir hastalık belirtisi anında tecrübeye dayanan öncelikle, kültürel tedbirleri, koloni yönetim tekniklerini ve bölgesel iklimsel değişikliklerini göz önünde bulundurmanız gerektiğini sürekli olarak vurgulamışımdır.

Adeta bir esinti misali, hevese gelerek kullanılan antibiyotik ve vitaminler faydadan çok zarar verecektir.

Özellikle arı hastalıklarının tedavilerinde kullanılabilecek antibiyotiklerin, kullanım tarifi ve süresini kesin bilmek gerekir. Ayrıca ilaçla tedavi uygulaması esnasında, ilacın verilme yöntemi de çok önemlidir.

Bütün bu anlattıklarımı göz önünde bulunduracak olursak, birinci derecede bilinçsiz antibiyotik kullanımı, arıların ömürlerini kısaltacaktır, ikinci derecede ise balda artık maddeler bırakacaktır.

Temennimiz, öncelikle kültürel ve koruma tedbirlerini alarak lüzumsuz vitamin ve antibiyotik kullanımlarından uzak durulmasıdır.
Bu arada bir uyarıda bulunmak isteriz.

Yukarıda 30 kolonilik bir arı ünitesi sadece bal üretimi göz önüne alınarak örnek verilmiştir.

Diğer arıcılık kollarında söz konusu hafta sonu tatilleri kesinlikle yetmediği gibi normal 8 saatlik mesai sürecinin’de bazı günler yetmediğini işin içinde olanlar pek ala bilirler.

Bu konuyu yazdır