Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KARNİOL ARISI
pceladc2.jpg
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamünaleyküm hocam
benim 13 kovanın içinde geçen yıl sırtında beyaz boyalı bir vakıf anası diyolar bir kovan vardı aldığımda. geçen yıl çıtası azdı ve iyi baharda yumurtlayamadı sonradan yavru takviyeleriyle hızlandı. bu yıl güçlü olan bu kovan aynen karnioldaki gibi siyaha yakın hiç sarımsı bir abdomen halkası yok ve arı gelişimi çok hızlı birde arlar resimdeki gibi uzun değil kısa küçük sayı fazla. ancak kraliçe yaşlı olduğundandiğer kraliçelere oranla sarımsı iri ve uzun ve büyük, üst gözlere hep erkek arı yumurtası atıyor.bu dönem boyası yok bu boya düşebiliyormu bilmiorum. çıtaların üst kısımları ince bir yay gibi erkek arı gözleri dolu bu ilerde kovanı oğula sürüklerken sonrasında da gelişimini yavaşlatacaktır işçileride erkek arı meşgul eder çalıştırmaz bakımlarını dahi yapmadıklarından. ancak iyi yanı bu kovan karniolsa şayet bu defa 13 kovanın içinde 3 ayrı tür bulunmuş olacak ve farkılı türlerin aynı herdeki verimlerini bir dönemde test etme imkanım olacak. kötü yanı ise elimde yetiştirdiğim anaların genetik devamlılığını tehlikeye sokacak karışımlarla melezleşmler artacak ancak amaç bu yıl anaç türleri 80 bin uygulamasıyla bal verimini not etmek. kafkas türlerin ve hibritlerimin oğul eğilimi düşük ancak bu kovanın oğul eğilimi yüksek olduğu belli. bu kovanı 960m rakımlı köyümüze götürüp yanına diğer kovanlardan ve kendinden larva transferi yapılmış 3 'erli 6 mini ruşet koysam anaların çiftleşme döneminin ardından ilk yumurtalar başladığında köyden alıp 340m rakımlı niksar ovasına geri getirsem başarılı bir ana arı üretimi olmuş olurmu? diğer safgan türler içinde aynı tekniği başka bir yerlerde denemek istiyorum aynı dönemde 3 adet tür için 6'şardan 18 mini ruşetten net 12 ana kazansam bütün ihtiyacımı görür elimdeki türlerde korunmuş olur ve karıştırmamış olurum diye düşünüyorum.
selamünaleyküm
Ara
Vealeykümselam dostum.
O bahsettiğiniz ana arının baş kısmındaki marka, zaman içinde düşebilir veya işçi arılar tarafından kazınıp kopartılmışta olabilir, önemli olan genç olup olmadığının bilinmesidir.
Bölüm yaparak ana elde etmeyi inşaallah denemen lazım. Çünkü sen sabit sayılır bir türde arıcılık yapıyorsun.
Allahım size ve cümle Ümmeti Muhammede işlerimizde kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Ahmet hocam merhabalar , ben melih düzceden , yaklaşık 2 aydır arıcılıkla ilgili videolar makaleler bilgiler ve kitaplar okudum, arıcılık yetiştiriciği yapmak istemekteyim.2 adet apimaye termo kovan aldım. karniyol arısı almaya karar verdim bu konuda yardımlarınızı rica ederim

saygılarımla
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi