Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ARICILIĞIN KAZANÇ DURUMU
Kısaca bütün bakımları dört dörtlük yapılmış bir koloni en az 30 kg. en fazla 90 kg.a varan bal verebilmektedir.
2006 Yılında 1 kg. bal l5 YTL.na satıldığına göre koloni başına düşen asgari rakam ortadadır. Bunun yanısıra güçlü bir koloniden yılda 1-1.5 kg. arasında değişebilen miktarlarda polen elde edilebilir. Bugünkü birim fiyatı ise 30 ila 50 Ytl’dir.

Arının en kıymetli ürünü olan arı sütünün kilosu ise yaklaşık 800 YTL ile lüks marketlerde 3000 Ytl civarında alıcı bulabilmektedir.. 50 Kolonilik bir sayıya sahip olan bir arıcının son derece modern bir kovan tipi ile çalıştığını kabul edecek olursak uygun zamanlarda elde edilecek olan arı ürünleri arıcının her dönem yüzünü güldürecektir. Burada mühim birkaç noktayı vurgulamak istiyorum.

1- Kalitesiz mal alacak kadar zengin değilim. sözünden hareket ederek her önünüze gelen arı malzemesini kesinlikle almamanızdır.

2- Kovan seçiminde oldu bittiye gelmemek kaydıyla haddimiz değildir ama kovan yapımında gerçekten seçkin ustaların adreslerini ve imal ettikleri kovanları incelemeden karar vermeyiniz. Mutlaka kendi yörenizde arıcılık yapan tecrübeli arıcıların tavsiyelerini göz önünde bulundurmalısınız. Hiçbir meslektaşımın bunu reklam malzemesi yapıyor demesine gerek yoktur.

3- Artık baldan önce Polen ve Arı sütünün de günümüzde bozulan sağlık dengelerinin yeniden kurulmasında şifa kaynakları olarak kullanıldıkları düşünülecek olursa 2. maddedeki kovan imalatında faaliyet gösteren yetenekli şahısları sizlere tanıtmayı kendime bir görev kabul ediyorum.

4- Ana arı üretiminin uzmanlık isteyen bir konu olduğunu bilmenizde fayda olduğu kanaatindeyim. şöyle ki elindeki damızlık değeri olmayan sadece renginin siyah oluşuna dayalı bir ana arı üreticisinin ürettiği ve sizlerin de alarak ümit bağladığınız ana arılardan ne derecede faydalanabilirsiniz ? ..

5- Mevcut arı ilaçlarının kullanılmaları ise tamamen bilgi ve deneyim işidir. Mevsimlere göre ilaçlar 2 sahada kullanılmalıdır.

a) Önleyici tedbir olarak

b) Tedavi edici olarak.

Her mevsim ilaç kullanılır zannetmek, yüksek bir verimi peşinden getirmeyecektir. Bu demek oluyor ki konunun sırrına vakıf biz ve bizim gibi tecrübeli arıcılara veya arıcılıkla görevli Üniversitelerin Ziraat Fakültelerindeki zooteknist akademisyenlere danışılmalıdır.

Asıl ana tema ise makam, mevki ve kompleksli hareket etmeden mümkün mertebe bizim gibi ırk ıslahı ve hastalıkların takiplerini yapışımızı bir temel baz almalısınız.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Selamünaleyküm arkadaşlar.Hepinizin ramazan ayı hayırlara vesile olur inşallah.

Amatör bir arıcı olarak ve de arıcılığımın 2.sezonunda şunu iyice anlamış oldum.

Evdeki hesap çarşıya uymuyor.

Parekende balımı 25ytl satmakta sıkıntı duyuyorum.

Her bal var dediğim kişiden onca hikaye dinliyorum.

Yok karakovan, yok oğul balı ,bir tanıdığıdan almıştım vesaire.

Toptan vereyim diye düşündüm.4 te 1 fiyatını verdiler hemen hemen.

Amatörce yapıp 20 ,30 teneke bal ile bu işten para kazanmak çok azim ister.

100,200 teneke bal hasat edeceksin ki toptan da versen para kazanasın.

Acizane fikrim.Allaha emanet olun.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi