Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karniyol Arısı Hakim Olduğu Bölgeler
Tanıtımı : Rengi siyah olmakla beraber abdomen halkalarındaki beyaz çizgileri ve tombul bir görünümde oluşu onun tanınmasında kolaylık sağlamaktadır.

Bu yapmış olduğumuz tarif işçi arılar içindir. Ana arının görünümü ise, abdomen halkalarının biraz daha kiremit rengini andırmasıdır.
Ancak Edremit Arısı diye de bilinen bir arımız daha vardır ki gerçekten harikalar harikası denilebilir.

Renk bakımından melezleşmeler göz önünde tutulacak olursa tam siyahına rastlamak mümkündür, ama genelde griye yakın bir görünüm hâkimdir, tüylüdür.

Nektar akışının bol olduğu günlerde kovan uçuş tahtasına yüklü olarak konduğunda ana arıdır diye kapmamak belki de içten bile değildir.
Edremit arımızın, ana arı üreticilerimiz tarafından, gerek ana hattı gerekse baba hattı olarak ana üretimine dahil edilmesinin, şahsi kanaatlerime göre çok büyük faydalar sağlayacağına inanıyoruz. Ancak mutlaka ve mutlaka suni tohumlama sistemiyle 2 veya 3 jenerasyon geriye çekildikten sonra.
Bu açıklamamızda, ırk ıslahı ile ilgili seleksiyon, suni tohumlama laboratuvarı ve izole alanına mecburi olarak ihtiyaç vardır.

Bu haliyle Trakya Arısının (Karniol kökenli) cüsse bakımından da iriliğini kanaatimce anlamış bulunmaktasınız.

Şu anki hali hazır bulunan Trakya arısı ile gayet yüksek rakımlı yerlerde bal üzerine yapılacak çalışmalarda verimli olmadığını üzülerek belirtmek zorundayım. Bununda sebebi bulunduğu bölgeye intibak etmiş olan yöresel bir arı ırkı oluşundan kaynaklanmaktadır.

Bölgede bulunan, bitki örtülerinden ayçiçeği, püren, kekik ve özellikle çam balında çok yüksek randımanlar vermektedir

DAVRANIŞ BİÇİMİ

Gayet sakindir. Çoğu kez maske ve körük kullanmanıza gerek bile kalmayabilir. Hatta fazla bir körük vurulduğunda ana dahil kovanın dışına taşarak petekleri terk ettikleri gözlenmiştir.

Karniyol Arının Bal Verimi

Oldukça yüksektir. Diğer arıların geç kaldığı zamanlarda bile o her zaman bir yolunu bulup payını koparmıştır. Bu da Karniol arısının çalışkanlık açısından ne derece yüksek bir performans gösterdiğini ispat etmektedir.

Karniyol Arısının Gelişmesi

İyi kışlayan bir arı ırkı olarak bilmekteyiz. Ana vatanı her nekadar Yugoslavya olarak bilinsede şu an suni tohumlama haricinde doğal ortamda Avusturalyada bulunmaktadır.

Amerika’nın Kalifornia, Portoriko ve Ottava eyaletinde ise bu arı ırkının dünya arıcılığına tüm özellikleri ile tanıtıldığını, imkanınız ve yabancı dil bilginiz varsa İnternet aracılığı ile bilgi edinebilirsiniz.

Normal şartlar altında diğer arı ırklarına nispetle her zaman yüksek yavru kapasitesiyle kışa giren bir ırktır.

Kafkas arısına en büyük farkı, erken ilk baharda hızlı bir gelişme performansı göstererek atmaktadır.

Kafkas arısı gibi erken ilk baharda uzun bir bekleyiş sergilemez. İstikrarlı ve hızlı bir gelişme gösterir. Gayet güçlü kadro ile kışlamaya girdiğinden dolayı, tabiri caizse arıcının iştahını kabartmaktadır.

Her zaman hayalimde olan ancak olmaması içinde sadece maddi imkansızlığımın olduğu bir hususu sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Karniol arısının erkeği ile Kafkas arısının ana arısını suni tohumlama yöntemiyle çiftleştirmemiz sonucunda ne kadar harika bir ırkın ortaya çıkabileceğini hayal edin bakalım.

Unutmayın ki bir arı usluluğunu baba hattından, bal verimi ile ilgili tüm yetenek ve özelliklerinin tamamını ana arı hattından almaktadır. Yukarıda koyu renkli yazımızda anlatmak istediğimizi, arı ırkları ve özellikleri hakkında bilgisi olan meslektaşlarım çok iyi anlamışlardır.

Mademki arıcılık teknik, bilimsel, yeterli mesai ve IRK özellikleri üzerinde yürümektedir, o halda bizim diğer ülkelerdeki imkan ve bilgi bakımından ne eksikliğimiz olabilir ki?

Haddimiz değil ancak, havadan sudan bahanelerle bu vatanın evlatlarını çok üstün özelliklere sahip arı ırklarından, sırf şahsi çıkarlarından dolayı mahrum eden, yetkili kurum veya kuruluşları sağduyulu olmaya davet ediyoruz.

Allah rızası için bu ülkenin doğal şartlarını rakım yükseklikleri göz önünde bulundurarak, kullanılması gereken arı ırklarını üretme hususu üzerinde gerekli itinayı gösterirsiniz inşallah.

Karniyol Arısının Zaafları

Pek zaafı bulunmamaktadır. Ancak bir zaafı vardır ki, bu zaaf tam saf hattında belirgindir.

Şöyle ki petekleri sırlama anında görüntü bozuklukları yapmaktadır. Bu yüzden Edremit Yöresindeki melezlenmiş vaziyetiyle bu zaafını da telafi etmiş mükemmel bir arıdır.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamün aleyküm hocam sizden karniol arısı almak istiyorum fakat size olaşamıyorum adres telefon hiç bir şey yazmamışsınız.bana yardımcıolun irtibatlaşalım.
Ara
gerçekten hocam bize bi telefon verinde bi ana siparişimiz olabilir ALLAH razı olsun sizden...
Ara
selamun aleyküm sayın hocam.
KARNİOL ARISI' nın deli bal ve kestane balı üretimindeki yeterlilik ve başarı durumu hakkında detaylı veri bilgilerini paylaşırsanız seviniriz.
ALLAH'a emanet olunuz.HENDEKLİ P
Ara
s.a ahmet abime verrmiş olduğu bilgilerden dolayı tesekür ederim

Burdurdan mustafa şimşek (Sivaslı)
ahmet abi benmi yanliş gözlemledim karniyol arı diyer arı ırklarına göre benim elimde karniyol harici italyan ve kafkas cinsi var yavru hastalıklarına karsı daha fazlamı dirençli..?
S.ALEYKÜM
Bkış ziyaretlerim dolayısı ile gölçük halıdere ve antalya kepez -aksu da gördügüm küthiş farklılıklara inanamadım
efrahim abimi 2 yıldır yakın markaja almakta haklıymışım ve ben kabul ediyorum arıcı degilim.açık yüreklilikle söylüyorum
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi