Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POLEN TUZAĞI
2021501.gif
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
AHMET BEY MERHABALAR..!
KOVANLARIMIZA ÇEKMECELİ POLEN KAPANA YAPTIRMAK İSTİYORUM. ÖLÇÜLERİ VE NASIL YAPILACAĞI KONUSUNDA BİLGİYE SAHİP OLABİLMEM İÇİN YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR.
ÇALIŞMALARINIZDA KOLAYLIKLAR DİLİYORUM.
Ara
Dostum, Merhabalar.
Bir zahmet elinizdeki kovanları yaptırdığınız marangozla irtibata geçin.
Kovanın uçuş deliğine dıştan takılan değilde, kovanlarınızın tabanlarına tertibat yaptırmanız lazım.
Ölçüler çeşitlidir. l6 cm ye 2l olanları en düzenli çalışanları. Bizim kullandıklarımız bu ebatta. Kovanın giriş deliğinde tertibatı var.
Polenin döküldüğü zaman tuzak plakasının altında ve kovanın ayaklarında bir lamba kızak üzerinde çalışan polen kasası var.
Bütün bu yazdıklarımı mutlaka marangozunuzla görüştükten sonra sonuca bağlayın. Allah cümlemizin işlerinde kolaylıklar ihsan eder inşaallah. Allaha emanet olunuz. Selamünaleyküm.
selamün aleyküm
polen tuzağını bir arkadaşım şöyle kullanıyormuş.
sabah 9:00 da polen tuzaklarını açıp öğlenden sonra 13:00 gibi kapatıyormuş. böylece erkek arıların faal olduğu dönemde erkek arılara polen tuzakları bir engel oluşturmuyormuş.bu tabiki her zaman arılığın yakınlarında olduğumuz zaman çok güzel bir sistem.fakat arılığa 2 yada 3 günde bir uğrayabiliyorsak sizinde sitenizde belirttiğiniz gibi arıyı 2 gün arıya 2 günde arıcıya çalıştırmak daha uygun.
sizlerle paylaşmak istedim .tüm arı dostlarına selamlar
ALLAHA emanet olun.
Ara
Vealeykümselam. Evet bayram efendi, arının yanında ve sadece bu meslekle devam edenler için hakikaten sorun yok demektir.
Fakat haftanın iki günü arının yanına gidecek olanlar için elbette yarı yarıya sistemi daha uygundur.
Öyle yada diğer sistem olsun önemli değil, yeterki Allahın nasip ettiği tabiatteki polenler heder olmasın dostum. UNUTMAYIN Kİ POLENE YURT DIŞINA HAYLİ YÜKSEK MEBLAĞLAR ÖDENİYOR.
Arıcı meslekteşlarım, polen, arı sütü, arı zehiri, propolis ve arı mumunun kıymetini içinde bulunduğumuz 2008 yılıda dahil tam anlayamıyorlar.
Allah cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi