Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GENEL KONTROL
Değerli dostlarım.

Kış mevsiminin hüküm sürdüğü bu günlerde (Ocak ayı) kolonilerinizin, kapaklarını açmanız hiçte akıllı bir davranış olmayacaktır.
Kolonilerin açık tehlikesi ile ilgili yazımızı okuyanlar hatırlayacaklardır, son güz döneminde kışlık yeterli bal stoku ayarlayamadığınız kolonilerinizin olası tehlikelere düşmemesi için uyarılarda bulunmuştum.

Şu an ise, bu kolonilerinizin kapaklarını açmadan, uçuş deliklerini gözlemleyerek, kolonilerinizin açlık sınırına gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.
Şöyle ki;

Arılığınızdaki tüm kolonilerin, uçuş deliklerini gözlemleyin. Bu gözlemleme esnasında, ince bir talaş şeklinde veya biraz daha büyük şekildeki talaş gibi mini yığıntıları görüyorsanız durumun aciliyetini anlamanız gerekir.
Bu şekildeki gördüğünüz durumlar, kolonilerinizin bal stoklarının azaldığını veya bitmek üzere olduğunu ifade etmektedir.

Burada bazı inceliklere girmek istiyoruz. Anlatmaya çalıştığım olay, aşırı iklim soğukluğunun yaşandığı bölgelerimizde ise, güneşli bir anı takip edip, çok kısa bir süre içinde naylon torbalar içindeki keklerinizi l4 ila l6 mm lik delikler açarak, arıların yoğun olduğu bölgelerin üzerine koyup hemen kovan kapağını kapatın.
Dostlarım, arıyı kışlık duruma getirme mevzuatı ile ilgili birtakım açıklamalar yaptığımız yazılarımızı mutlaka okumuşsunuzdur.

Açık tehlikesi veya bal stoklarının zayıfladığı durumlarda, yapmanızı tavsiye ettiğim kovan içi kılıflama sisteminin ne kadar önemli olduğunu, ilave yem verme anında çok daha iyi anlayacaksınız.

Ilıman iklime sahip olan yerde bulunan dostlarımız ise diğer bölgelerde arıcılık yapan dostlarımıza göre ısı avantajından dolayı daha şanslıdırlar.
Bahsettiğimiz şekilde bir görselliği tespit ettiğiniz anda hiç zaman kaybetmeden kolonilerinize yukarıda izah ettiğimiz gibi naylon torbalar içerisindeki kekleri en fazla 3 tane delik açarak çerçevelerin üzerine yerleştirin.
Değerli dostlarım, daha havalar ısınmadı, zamanı var, arılar işini bilir veya en tehlikelisi İDARE ETSİNLER gibi geçerli Hiçbir dayanağı olmayan tabirlerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Belkide koloni başına verebileceğiniz birer kiloluk kek onlarca koloni kayıplarınızı ortadan kaldıracaktır.

Arıyı kovanlara kovanları da köhne bir köşeye terk ederek hayalinizde beklediğiniz verime ulaşma imkanınız olmayacaktır.

O mini, mini devleri anlamak, sevmek ve bir BEBEK misali korumamız gerekmektedir.

Allah cc hazretleri tüm meslektaşlarıma zayiatsız bir kışlamayı atlatmamızı nasip eder inşaallah.

Ahmet BİRBİLEN. ahmetbirbilen46@hotmail.com
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
''Selamünaleyküm'' AHMET HOCAM
Eylül ayında yapılacak işlemlerin hepsini yapmaya çalıştım. Ancak içim bir türlü tam olarak arılarımın sağlığı için rahat etmiş değil. çerçeveleri nufuslarına oranla sıkıştırma yaparak 15kg bal hedefinde tutmaya çalıştım.
Bu arada üsten geçmeli kapaklılarda nem ve gereksiz ısı kaybı problemini aşmak için kendirden imal edilmiş dokuma çuvallardan bir örtü bezini sıkıştırılmış tarafa çift kat diğer tarafa tek kat olacak şekilde yalıtma yaptım. bu örtü hem nem emme hem ısı kaybını azaltma hem de içerdeki hava sürkülasyonunu daha düzenli hale getireceğini ümit etmekteyim.
Örtü ahşaptan imal edilmiş bir halı gibi kovana uygun oldu ve bir kaç saat sonra tepkiyi incelediğimde arılar sakin ve örtümüz ısı tutmuştu, sağlıklı bir durum vardı.
çuval ise içeri giren nemi kovan ısısında buharlaştırıp arlar üzerine su olarak inmesine neden oluyor buda hastalık ve kayıpları arttırıyordu. şimdi ise ısınan aşırı nemli hava emilmenin yanında dışarı dahi basınç farkıyla kapak aralarından çıkabilecek.
Bu durumu dış kısma sıfır taşma olan sürgülü kapaklılarda uygulayamadım. çünkü hacimce naylon çuvaldan daha kalın olduğundan sürgülü kapak yerine olmuyordu ve örtünün bir kısmı dışarı taşıp bu defa nemi içeri çeker endişesiyle uygulamadım.
Hocam bu kendirden imal edilmiş örgülü çuvallardan yaptığım örtü bezinin arılara ve ballarına herhangi bir zararı olabilirmi? kısa süreli gözlemimize dayanarak yaklaşık 15 tanesinde bu uygulamayı yaptım.
Üstün bilgi ve tecrübeleriniz ışığında bu konuda bizleri aydınlatırsanız çok mesut oluruz.
Cümleten selamunaleyküm.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi