Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BÖLGELER FARKLI FAKAT ARICILIK SİSTEMİ AYNI
Dört mevsimin aynı anda yaşandığı yurdumuzda, bölgelerimizin iklim özelliklerine göre, arıcılık sistemini uygulamamız gerekmektedir.

Sahil veya ılıman iklim ortamlarından naklettiğimiz arılarımızı, yüksek rakımlı yayla sonunda tekrar kışlama alanlarına nakleden arıcılarımız, güzün yapılması gereken işlemleri zamanında yapmadıklarından dolayı, arı sönme olayları ile karşılacaklardır.

Farkındaysanız, sitemizdeki bir çok konu içinde, bu mevzuat üzerinde çok fazla durmuştuk.

Yıllar öncesinde olduğu gibi, içinde bulunduğumuz 2008 sezonunda da aynı manzaralar yine tekrar etmiştir.

Genç ana, genç güz askeri, varroa mücadelesi ve kovan içi kışlık kılıflama mevzularını harfiyen yerine getiren meslektaşlarımın zaiyat vermeden yeni sezona çıkmışlardır.

Ahkam biçmenin ne kadar kolay olduğunu, ancak iş uygulamaya geldiğinde kimlerin köprü üzerinde kaldıklarıda bir, bir ortaya çıkmaktadır.

Değerli dostlarım, koloni sönmelerine maruz kalan meslektaşlarımızın ne kadar zor durumda kaldıklarını çok iyi anlayan biri olarak, hiç değilse nerde yanlış yaptım sorusunu, kendi kendilerine sormalarını rica ediyoruz.

Saplantılı ve kulaktan dolma bilgileri lütfen terkedin artık. Bu işin artık, bilimsel ve teknik alanları kavrayabilen insanlar arasında bir yarış ve final olduğunu unutmayın.

Kaybedilen her bir koloninin direkmen milli ekonomimize yük birdireceğinin lütfen bilincinde olmalısınız.

Türkiye ortalamasının, l3 ila l8 kilogramlarda sürünmesine birde yüksek miktarlarda koloni kayıplarını ekleyecek olursak, umarım ne demek istediğimizi daha iyi anlamış olursunuz.

Bu işin milli ekonomiye yansıyan yanı. Birde sönen kolonilere yeniden arı alımları esnasında, hastalıkların yayılması ihtimalisin hesaba katacak olursak, işin dahada vehamet içerdiğini anlarız.

Bir diğer mevzu ise, kendi yöresel iklim şartlarına uygun olmayan arı ırkları satın alındığı zaman üç aşamalı kayıp tablosu karşımızda demektir.
Ellerimizi şakaklarımıza dayayıp, elimizde mevcut bulunan koloni sayılarımızı, yukarıda bahsettiğim işlemleri uygulayarak kayıp vermeden yolumuza devam etmeliyiz.

Gurur ve kibir yaparak, ben bilirim davalarından vazgeçmelisiniz. Acizane biz bize Allah cc Hazretlerinin nasip ettiği ve imkanlarımızın yettiği yere kadar siz muhterem meslektaşlarımıza bilgimizi aktarmaya çalışıyoruz.

Bizim gibi GİZLENEN BİLGİ HAPSEDİLMİŞ İNSANA BENZER desturunu ilke edinmiş ve arazi deneyimi mükemmel olan başka meslektaşlarımızın bilgilerinide rehber edinerek icraatlarımızı sürdürmemiz gerekmektedir.
Vurguladığım ilkeler, DÜRÜST ve PAYLAŞIMCI insanların meziyetleridir.

Elbette nefsi hareket eden insanlarda olacaktır. En azından nefsi hareket eden ve sadece kendi cüzdanını düşünen insanları, öncelikle uyarıp, sonrasında elbirliği ile mühim noktalara gelmemeleri için çaba göstermeliyiz.

Arı sönmeleri aşağıda sıraladığımız sebeplere dayanmaktadır.
Yaşlı ana arıları vaktinde değiştirmeyerek (Mayıs 20 ile Ağustos 20 tarihleri arasında) koloniyi kendi kaderine terketmek.

Ergin ve yavru arı hastalıkları ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmamak.
Varroa ile mücadeleyi vaktinde ve etkili bir şekilde yapmamak.
Eylül ile Ekim ayı arasında kışlık genç işçi arı üretimi için kolonileri besleme yapmamak.

Yeterli kışlık bal stoku olmayan kolonilerin, kışlık stoklarının teminini sağlamamak.
Kışlatma düzenine geçme esnasında, kolonilerin kovan içinde yapılması gerekenlere yeterince itina göstermemek.

Zayıf veya güçlü farketmez, gece-gündüz ısı farklılıkları arasında, kovan içlerinde oluşabilecek rutubetin, kovan üst kapaklarından dışarı çıkması ile ilgili işlemleri yapmamak.

Çerçeve üzerine örtü bezi olarak konacak olan, örtü bezlerini rutubet emici malzemelerden kullanmamak.

Sadece örtü tahtası kullanmak.
Değerli meslektaşlarım, yukarıda sıraladığımız hususlar, geçimini arı ve arı ürünlerinden elde eden insanların uyması gereken hususlardır.

İmkanlarınız dahilinde, kısa ve ana hatları ile bahsettiğimiz hususları uygulamanız, hem sizlerin, hemde milli ekonomimizin menfaatine olacaktır.
Allah cc Hazretleri zayiatsız, huzurlu ve bol verimli bir 2008 sezonu nasip eder inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
sevgili ahmet abi bu sitede yazanları harfiyen yerine getirenlerin kışlık kayıplarının sıfır olacağına adım gibi eminim ALLAH senden razı olsun.
Ara
Selamünaleyküm Bayram efendi dostum.
Konu ile ilgili yazmış olduğunuz teşekkür ve duanızı okudum.
Allah cc Hazretleri cümlemizden de razı olur inşaallah.
Dostum, Bilemiyorum daha bundan açık ve net bir şekilde bilgi aktaran bir site varmı.
Biz 29 yıl önce Arıcılık mesleğine ilk adım attığımızda Allah'a bana ne nasip ederse Ümmeti Muhammed'e aktaracağıma söz vermiştim. Şükürler olsun verdiğim sözü yerine getirmeyide bana nasip etti dostum.
Biz sizlerin duaları ile inşaallah bu meslek anlayışımıza devam edeceğiz inşaallah.
Saygı ve hürmetlerimi sunarım.
Allaha emanet olunuz, Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi