Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUNU YAZISI
Değerli meslektaşlarım.

Uzun yıllardan beri arıcılık mesleğinin içindeyim. Maddi imkanlarımın el verdiği kadarıyla hemen, hemen arıcılık dallarının tamamında faaliyetlerim oldu.
İçinde bulunduğumuz 2007 yılı itibariyle, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri artık kendini tamamen göstermiştir.

Gerekli iklimsel değişikliklere, gerekse sürekli daralan arı meralarından daha etkin bir şekilde faydalanabilmek için, devşirme usulü oğul arı bölmesinin ne denli faydalarının olabileceğini siz sevgili meslektaşlarımla paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi bazı meslektaşlarımız, arı sayısını artırmak için kolonilerinin henüz kuluçkalıkları dolar dolmaz, ya koloniyi ikiye yada üç eşit parçaya bölmektedirler.

Çok güçlü polen ve nektar akımının olabileceği bölgelerimiz maalesef her meslektaşımıza nasip olmamaktadır. Bu şekildeki istisnai bölgelerimiz hariç diğer bölgelerimizde arıcılık yaparak geçimini temin eden meslektaşlarımın, gerek iki eşit , gerekse üç eşit parçaya böldükleri kolonileri sezon sonuna kadar sadece kendi kendilerini kurtarabilmekte hatta, yeterli gelişmeyi tamamlayamayan kolonilerde sönüp gitmektedir.

Bilindiği gibi yurdumuzdaki bir arıcı takviminde, etkin olarak çok uzun süren nektar akımı gelmemektedir. Normal ve normalin altında nektar akımı olan arı meralarından yüksek verim elde etmenin tek yolu, sağlıklı, genç analı ve yüksek performanslı arı kolonileri ile elde edilebilir.

Yukarıda bahsettiğim gibi, koloni sayısını artırmak uğruna arıyı yarı yarıya veya üç eşit parçaya bölerek yapacağınız bir bölüm işi, beklide hem bölünen arıların geçip gitmesine hem de sizlerin maddi kayıplar vermenize sebep olabilir.
Daha da önemlisi, çok zayıf bir şekildeki bölümlerinizi geliştirip verim alma işine hazırlayana kadar, etkili bir bakım yapmak ve diğer kolonilerinizden kapalı yavrulu takviye vermek zorunda kalabilirsiniz.
Arılığınızdaki tüm kolonilere, yeterli zamanı ayırabilmek için en kısa zamanda ve en etkin yolları tercih etmelisiniz.

Süreklilik arz eden ve size boş yere zaman kaybından başka bir işe yaramayan sistemleri bırakarak, daha hızlı ve kısa zamanda daha fazla başarılı olmanın yollarını bulmak zorundasınız.

Amacımız, koloni sayılarını artırırken, hem bal gelirini elde etmek, hem de maddi kayıpları ortadan kaldırmak olmalıdır.
Umarım buraya kadar, anlatmak istediklerim anlaşılmıştır.
Şimdi devşirme usulü oğul arı elde etmenin size sağlayacağı avantajlardan bahsetmek istiyorum.

Birazdan CD kaydında görüntülü olarak da sizlere izleteceğimiz görüntüleri izlediğiniz zaman, uygulamanın nasıl olduğunu, nelere dikkat edilmesi gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.
Evet dostlarım.

Devşirme usulü oğul arı bölümü yaptığınız zaman;
İşçi arıları ile birlikte aldığınız kolonilerinizin gelişmelerine engel olmazsınız.
Her koloniden ayrı, ayrı üzerinde işçi arıları ile birlikte alacağınız çerçeveler aynı kovana konduğu zaman, her çerçevenin üzerindeki işçi arılar kendi alanlarını savunacak ve bu sayede işçi arıların birbirlerine daha kısa sürede uyum sağladıklarını göreceksiniz.

Ayrı, ayrı kolonilerden alınan ve birbirlerine yabancı olan işçi arılar, bulundukları çerçeveleri savunma işiyle meşgul olacaklarından dolayı, birbirlerini kırma olayları da olmayacaktır.

Elde ettiğiniz oğul arınızın çerçeveleri üzerindeki aşırı yaşlanan tarlacı arılar az miktarda da olsa bu koloniyi terk edeceklerdir.

Normal şartlarda her hangi koloninize, yani devşirme usulü ile derlemediğiniz bir koloninize uyguladığınız ve 3’üncü günü kontrol ettiğiniz gibi çerçeve kontrolü yapıp, az miktarda da olsa akacak olan arılardan boş kalacak peteği toplayınız.
Aşırı yaşlı arı mevcudu olmayan bu yeni koloninize vereceğiniz ana arının zayi olmamasını sağlayacaksınız.

Devşirme olarak çerçeve aldığınız kolonilerinizin bal veriminin düşmemesi büyük bir avantajdır.
Devşirme usulü ile oğul arı elde etme sistemi, daha sağlam adımlarla arı sayınızı artırmanın en kolay yolu olacaktır.

Unutmayalım ki, çok hızlı ve kontrolsüz bir genişleme, başarı yerine başarısızlık getirmektedir. Sonuçları sadece kendi kendimizle sınırlı olmayan başarısızlıklarımız ise, yurt ekonomisini etkileyeceğinden, Arı ve Arı ürünleri yönünden dışa bağımlılığımızı körükleyecektir.
Önemli olan istikrarlı bir şekilde genişlememizi artırıp, kontrollü ve ne yaptığının bilincinde bir arıcı olarak hizmet verebilmektir.
Değerli meslektaşlarım;

Meslek hayatınız boyunca, mutlaka yukarıda izah etmeye çalıştığım şekilde olan arıcılara rastlamışınızdır.

Darmadağınık bir arılık, içinde değil arı, ancak parazit ve mikropların barınabileceği durumda kovanlar, her çeşit arı döküntü ve pislik içinde olan malzemeler, bilinçsizce kullanılan ilaçlar ve atıklar ve ve böylesi bir ortamda üretim yapan, özür dileyerek belirteyim pasaklı arıcılar.

Böylesi arıcılık yaptığını zanneden insanlar, sadece kendi kendilerine zarar verdikleri gibi etraflarındaki diğer arıcı meslektaşlarımız içinde, bulaşıcı arı hastalıkları yönünden büyük tehdit oluşturmaktadır.

İşte böyle istemediğiniz durumlara düşmemek ve koloni sayılarınızı, özellikle altını çizerek bir kez daha devşirme usulü oğul arı (Bölme arı) elde etme sistemiyle yapmanızı tavsiye ediyorum.

Benim burada yapmanızı istediğim sistem sadece bir tavsiye statüsündedir; elbette siz şu ana kadar anlattıklarıma ek ilave olarak, kendi deneyim ve tecrübelerinizi katarak daha da geliştirmelisiniz.

Amacınız bu şekildeki na hoş görüntülerden uzak, istikrarlı ve hijyenik bir arılık ve içinde gayet sağlıklı kolonilerden oluşan bir arıcılık yapmak olmalıdır.
Değerli meslektaşlarım, gerek CD görüntülerini seyretme ve gerekse yapmış olduğum bu açıklamaları dinlemek için kıymetli zamanlarınızı ayırdığınızdan dolayı, hepinize teşekkürlerimi sunarım.
İçinde bulunduğumuz yeni bir oluşumun tüm arıcı meslektaşlarıma hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

Sağlıcakla kalın inşallah.
Ahmet BİRBİLEN
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
s.a
SAYIN HOCAM
DEVŞİRME USULU VİDEO NUZU SEYRETMİŞTİM.
ZATEN SİZE KARŞI OLAN İLGİM E KONUŞMA TARZINIZ VE DURUŞUNUZ OLDU
ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN.
SORU ŞU ?
DEVŞİRME USULUNDE ALDIĞINIZ AYRI AYRI ÇITALAR KAÇ TANE YE KADAR ÇIKABİLİR
YANİ YENİ KOVAN İÇİN EN FAZLA ÇITA SAYISI KAÇ OLABİLİR.
MAYIS AYI NIN BAŞI İTİBARİ İLE EN DÜŞÜK KAÇ ÇITA OLABİLİR.
BİRARAYA GETİRİLEN ÇITALARDAN BİRİNDE ANA OLURSA NE OLUR.
YANİ ANAYI ÇITA İLE VERMEK TE BİR SAKINCA VARMI.?
ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.S.A
Ara
Selamünaleyküm Dostum.
Devşirme usulünde, biz en az 4 çerçeve ve birde önüne ek çerçeve olarak toplam 5 çerçeveyi gösterim olarak sunduk.
Bu sistemde istenilirse 8 çerçeveye kadar çıkarılabilir. Üzerinde ana arının olduğuı bir çerçeve ile uygulama yapılırsa toplanan tüm çerçevelerdeki işçi arılar farklı kolonilerden olduğu için, pratikteki bilginizin çok iyi ve dikkatli olmanız lazım.
Kafes içinde verilen bir ana arıyı zaten 3 günlük bekletme süreniz olacağından olay tamamen sizin kontrolünde demektir. Topladığınız çerçevelerdeki tüm işçi arıllar tamamen birbirlerine yabancı olduğundan dolayı, kırma olayı Allahın izni ile olmayacaktır.
Allah Cümlemizin hem dünya hemde ahiret hayatını kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
S.A
HOCAM
AFEDERSİNİZ AMA ANLAYIŞIMIN KIT OLUŞUNDAN OLSA GEREK
ANA LI VERİLEN ÇITA OLURSA PRATİK BİLGİNİZ OLMASI GEREK DEDİNİZ.
BEN PRATİK YADA DİKKAT ANLAMINDA NEYİ BİLMELİYİM.
YOK EĞER UZUN BİR MESELE İSE
SİZ ANALI ÇITA VERMEYİN KAFESTE VERİN DEYİN.
İNŞAALLAH SÖYLEDİKLERİMDEN DOLAYI SİZİ KIRMAMIŞIMDIR
BU ÇITALI ANA MESELESİNE GELİNCE
BEN DEVAMLI ANAYI KIRAN KABUL ETMEYEN BİR KOVANA
GUNLUK YUMURTALARI İLE YAŞLI BİR ANA YI VEREN BİR ARKADAŞ TANIYORUM.
ANA NIN KANATLARINI YOLUYORLAR AMA SONUNDA KABUL EDİYORLAR DİYOR.
TABİ BENİM ALMAK İSTEDİĞİM SONUÇ İLE ALAKALI DEĞİL AMA
KAFAMDA UYANDIRDIĞI BİR ŞEYLER OLDU.
BİRER ÇITA OLARAK VERECEĞİM ANA MEMELERİNİ BİRLEŞTİRİRKEN
ACABA BÖYLE OLABİLİRMİ DİYE MERAK EDİP SORDUM.
HAKKINIZI HELAL EDİN .
SAYGILAR HOCAM
S.A
Ara
Vealeykümselam dostum.
Dostum, sen kafeste genç bir anayı uygula.
Kulaktan dolma ve kendi saplantılarına esir olanlara kulak verme inşaallah dostum.
Selamünaleyküm.
s.a
HOCAM KOLAY GELSİN
TEMMUZ 10 HAZİRAN 10 ARASI NEKTAR ZAMANI
BİZ TEMMUZ 20 İLE AĞUSTOS 5 ARASINDA SAĞIM YAPIYORUZ.
AĞUSTOS 10 GİBİ BÖLME YAPIYORDUK 1-2 ÇITASI KAPALI YAVRULU
TOPLAM 7-8 ÇITA ARIYI 4 KM UZAĞA GÖTÜRÜP İKİNCİ GÜNÜ
BÖLÜNEN KOVANA KAFESTE HAZIR ANA VERİYORDUK.
TABİ GÖTÜR ANA VER SONRA GETİR BİRAZ UĞRAŞIYORDUK.
SİZİN SİSTEMDE ARIYI TAŞIMA DERDİ YOK
FAKAT BİZİM ARILARIN HIRÇINLIĞINDAN BAHSETMİŞTİM
BAZI KOVANLAR 30 ÇITA ANA ARAMAK ZOR OLUYOR
BALIDA ALINMIŞ ARI AMAN VERMİYOR.
SİZ BAL HASADI SONRASI BÖLME YADA DEVŞİRME İÇİN NE DERSİNİZ.
ALLAH RAZI OLSUN.
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, önce 51 besleme süren, haziranın birinde bitirmen lazım. Geriye kalan 10 günde senin vermiş olduğun şerbetin işçi arılar tarafından tüketiminin sağlanması süresidir. Umarım bunu anladın artık.
Öte yandan devşirme usulü oğul arıda, sen koloninin ana arısını bulamayabilirsin, ancak bölüm olarak almış olduğun çerçeveleri çok itina ile gözlemle. Bölüm yaptığın arıyı BİR GÜN SONRA tekrar kontrol et. Bu kontrol esnasında ana arı bölüm yaptığın koloniye konmuş ise, hiç tereddüt etmeden o ana arıyı hemen eski kolonisine geri ver.
Bizim sitemizdeki bir çok yazılarımızda ana değiştirme tarihlerini zaten sizlere yazdım dostum.
Nektar akımının bittiğinde işinizin zor olacağını, mutlaka ana değiştirdiğiniz kolonileri beslemeniz gerektiğini zaten yazmıştım.
Allah cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
S.A
HOCAM
HAZİRAN 10 TMMUZ 10 ARASI BAL AKIM ZAMANI DEDİK.
HAZİRAN 5 GİBİ 30 ÇTALI ARIMIZIN ..KAPALI.. GÖZLÜ ÇITALARINDAN BİR KAÇ TANESİNİ
ALIP 3-4 ÇITALI BİR ARIYA VERSEK UYGUN OLURMU.
30 ÇITALI ARIYA BUNUN ZARARI OLURMU.
HOCAM SEVGİLER.
S.A
Ara
Vealeykümselam
Hiç bişey olmaz, gayet güzel olur inşaallah.
selamünaleyküm.
ahmet bey
devşirme arı için en uygun ay nedir.
biz ağustos gibi düşünüyoruz ...
uygunmudur..
Ara
Selamünaleyküm Tacettin efendi.
Dostum. benim slayt filmimi düzenlemiş olduğum tarih, bursa uludağ ünüversitesine gelen Devrim Oskay kardeşime yapmış olduğum bir çekim hediyemdi.
Ancak sizde biliyorsunuzki, çok geç kalındığında ya güçlü ve en az bir ay kesintisiz besleme yapmanız gerekir; yada taze polen olan bölgeye arılarınızı kaldırmanız lazım dostum.
Ağustos ayı artık tabiatta taze polen yaylımının azaldığı hatta birçok bölgelerde bittiği tarihtir.
O yüzden içinde bulunduğumuz ay dahil en geç haziran ortalarında bitirin bu işi dostum.
Allaha emanet olunuz,görüşmek dileğiyle
Selamünaleyküm.
s.a. ahmet bey ben kütahya dan Ahmet Başkurt.arıcılığa önümüzdeki sene başlamayı düşünüyorum.aklımda sizin gib bir arıcı olmayı kafama koymuşken,internette devşirme usulu oğul arı alma videonuzda konuşma uslubunuz ve kişiliğiniz beni etkiledi görünce,hayalimde oluşturduğum arıcı tipi bu dedim ve sitenize üye oldum.inşallah bu siteden çok faydalanacağım.Allah emanet olunuz.
Ara
Vealeykümselam Adaşım Ahmet efendi.
Dostum, Allahım hayırlı mübarek kılar inşaallah.
Görüşmek ümidi ile, Allaha emanet olunuz.
Saygı ve hürmetler.
Selamünaleyküm.
s.a
üstad iki kovan arım var ikisindede iki çıtada el kadar alanı kaplayacak arısı ve yavrusu var.
yani arıyı toplasam tam bir çıta gelmez
devşirme usulu gibi bir kapalı yavrulu bir açok yavrulu arısıyla beraber çıta versem olurmu. tşk.
Ara
Vealeykümselam Ahmet efendi. Ana arıyı petekte değilde aynen ana arı veriyormuş gibi kafes içinde 4 gün bekletmek sistemiyle bunu yapabilirsiniz.
Kolay gelsin inşaallah.
Selamünaleyküm.
ahmet hocam hayırlı günler, senin devşirme videonu izleyerek bölüm yaptım elimde hazır analarda vardı ancak kovana iki yavurulu koyduk ve bazı bölmelerden daha çok arı eski yerine gitti, şimdi bu yavrular üşürmü acaba malum şimdi mayıs ayı havalar fena sayılmaz yani arı yavrulu petekleri sarmasa çok sorun olurmu? SAYGILARIMLA
Ara
selamünaleyküm. İşçi arıların eski kovanına gitmelerinden dolayı, boşluk oluşan petekleri topla ve başka kolonilere ver. İşçi arıların kondüsyonu kadar çerçeveleri bırak kovanda.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi