Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YETERLİ BAL HASADI OLDUMU
Sitemizdeki yazılarda, her bölgenin mutlaka bir nektar akımının olduğunu ancak bu nektar akımına arılarınızı çok iyi hazırlamanız gerektiğini belirtmiştim.
Bir sonraki arıcılık sezonuna, içinde bulunduğunuz sezondan hazırlanmanın ne kadar önemli olduğu umarım anlaşılmıştır.

Artık arı’cılığın, arıları kovana kovanı da bir köşeye bırakıp mahsul bekleyen arıcıların çöküntülerle, kayıplarla başlarının sürekli olarak ağrıyacağını belirtmek isterim.

İnsanların bilim ve teknoloji uğruna yaptıklarının karşılığı olarak, yaşlı dünyamızda, iklim değişiklikleri ve küresel ısınma olmuştur.
Bilim adamlarının yaptıkları açıklamalara göre, bu değişikliklerin geri dönüşümün olmadığı, sadece hızlı değişimlerin yavaşlatılabilme imkanlarının uygulamaya konabileceği söylemektedirler.

Peki biz arıcıların yapılan bu bilimsel açıklamalara paralel olarak ne gibi tedbirlerle 2008 arıcılık sezonuna hazırlanmamız gerektiğini acaba hiç planladık mı?
Öncelikle, iklim değişikliklerinden dolayı, ısı yükselmesine bağlı olarak, hızlı bir bahar yaşanmaktadır.

Isı yükselmesine paralel olarak, ballı bitkilerde daha erken çiçeklenme ve kurumalar gerçekleşmektedir.

Hızlı bir baharın yaşanması ve ballı bitkilerin erken kuruması karşısında acaba ne gibi tedbirler alabiliriz?

Yeterli gelişimi sağlayamayan arı kolonilerinin, düşebilecekleri bulaşıcı hastalıklara karşı ne gibi tedbirler alabiliriz?

İklim değişiklikleri inkar edilemez bir gerçek olduğuna göre, bölgelerimizdeki rakım yükseklikleri ile bağlantılı olan arı ırklarımızın hangilerini tercih etmeliyiz?
Ana hatlarıyla 2007 sezonunda yeterli bal hasadının oluşup oluşmamasına temel teşkil eden yukarıda sıraladığımız konuları göz ardı etmememiz gerekmektedir.

Birçok arıcı meslektaşımın, iklim değişikliği olayları karşısında gereken tedbirleri almakta geç kaldıklarını biliyorum.
Acilen hiç zaman kaybetmeden güz beslemelerine başlamalarını tavsiye ederim. İlerleyen günlerde uzun sürebilecek bir güz döneminin olup olmayacağına hiç kimsenin elinde senedi olmadığına göre, gereğini yapmak zorundayız.

Varoa mücadelesinin, sıcak seyreden ve bal verimin çok düşük olduğu bu sezonda çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.
Yeterli kışlık bal toplayamayan kolonilerde yavru çürüklüklerinin’de ortaya çıkabileceği hususunda çok sıkı takipte olunmalıdır.

Görsel yayın organlarında, sadece siyasi çekişmeler, makam kavgaları, şans oyunları ve reyting yarışlarının gösterilmesinden artık illallah ettik.
Eğer dürüst insan, dürüst toplum ilkesinin varlığına inanan birileri varsa, elini vijdanına koyup arıcılık sektörümüzün içine düşmek üzere olduğu, küresel ısınma sonuçlarına karşı bilgilendirme panel ve toplantılar zincirlerini hemen başlatmak zorundadırlar.

Buna karşılık, yok, biz halimizden memnunuz diyen görevlilere zaten söyleyecek bir sözümüz olmayacaktır.

Sadece kristal şeker şerbetinden, glikoz şerbetlerinden, kavun ve karpuz sularından, üzüm pekmezi şerbetlerinden ve çiçek kokusu içeren esansların karışımlarıyla piyasaya çıkan bal görüntüsünde şeker yemelerine devam etmelerini tavsiye ederim.

Bütün bunlara ilaveten, arıcı birliklerinin başlarında bulunan ve yukarıda sıraladığımız konular hakkında bilgi ve ilgisi olmayan yönetimlerin acilen görevden uzaklaştırılarak, bu konular hakkında meslektaşlarımıza bilimsel arıcılığı ve gereklerini anlatan ekipler kurulmalıdır.

Dostlarım, küresel iklim değişikliklerine ayak uyduramayan veya en azından önleyici tedbirleri vaktinde alamayan toplumların büyük kayıplara uğrayacağı bir gerçektir.

Senin adamın, benim adamım, benim makamım, senin makanın düşünce ve sevdalarından vazgeçip vatana millete hizmet etmenin tam zamanıdır.
Topyekün, sadece arıcılık dallında değil, tüm konu ve meslekler hakkında mutlaka küresel ısınma ve iklim değişikleri karşısında seferberlik ilan edilerek gereklerini uygulama zamanıdır.

Evet dostlarım, karınca kararınca içinde bulunduğum mesleğimizle ilgili sizleri acizane uyarılarda bulunmaya çalıştım.
İnsanlık vazifesi deyin, meslek sevdası deyin, duyarlı bir kul deyin ne derseniz deyin; üzerinde bir misafir olarak bulunduğumuz bu cennet vatanı yurdumuzu seviyorum.

İnşaallah kısa ve ana hatlarıyla bulunduğum uyarılara dikkat ederek, iklim değişikliklerinin iyice kendini hissettirdiği ve gelecekte daha geniş alanları etkisi altına alacağı tehlikelere karşı kendinize çeki düzen verirsiniz.

Allah cc hazretleri cümlemizin yar ve yardımcısı olur inşaallah
Hayırlı, bereketli ve huzurlu bol mahsuller dilerim.
Ahmet BİRBİLEN.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Selamün aleyküm
özellikle sabit arıcılık yapanlar
bu konuyu dikkate almalı (yoksa sonuç kesinlikle hüsran olacak)
neler yapmaları konusunda da üstadlardan
daha detaylı bilgiler bekliyoruz
Bu konuda bilgilerini ve gözlemlemelerini paylaşan herkezden Allah razı olsun
Kalın sağlıcakla
Ara
Selamünaleyküm,
Dostum, Allah cc hazretleri cümlemize hayırlı ve bereketli sezonlar nasip eder inşaallah.
Konu ile ilgili yazının daha detaylı açıklamasını, inşaallah sezon sonunda açıklayacağız.
Allaha emanet olasın, selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi