Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temmuz ortasinda koloniyi bölerek varoa mücadelesi
Selamin Aleyküm Ari dostlari,

Almanyada yasadigimdan belki ifadelerde vede isimlerde hata yaparsam affola.Amacim nacizane yapabilirsem yardimci olmak.

Bahsettigim konu Tarlaci arilarla yavrularin ayrilarak tedavisidir.Ayirma sebebebi ise bilindigi gibi varoanin kapali yavrularda daha fazla barinmasi sebebi ile verilen ilaclarin etkisinin oldukca azalmasidir.

Bu islem icin en güzel zaman ikinci Bal hasatindan sonraki dönemdir. Benim yasadigim yerde bu zaman Temmuzla birlikte baslar. Fazla gecikmemekte fayda var cünki gec kalindigi dönemlerde havanin serinleyeceginden kolonilerin gelismesi zor olacagindan arilar zayif kalacaktir.

Bu iste bize iki kovan lazim.

Arilarimizi Bölecegimiz güne gün x diyelim. gün x de eski Kovanimizin yerini bir kac Metre degistiriyor,yerine bos Kovanimizi koyuyor,mümkünse icine eski kovanimizdan bir kac balli ama yavrusuz,Yumurtasiz petek koyuyoruz.Bu petekler üzerindeki genc arilar kalabilir. Geri kalan alani varsa kabartilmis,yoksa temel peteklerle dolduruyoruz.Ana arimizda bu yeni Kovana geliyor.Mümkünse anayi 2 gün kafesliyoruz, bunun sebebide ananin yumurtlamasini 2 gün engellemek.Bu sistemi bulan kisi yumurtanin dahi Varoa mücadelesinde olumsuz etkisi oldugunu yazmis.

Gün x den iki gün sonra tüm Tarlaci arilarimiz yeni kovanda olacaklardir.Tarlacilarimizin oldugu yeni kovani hemen mümkünse sabah erkenden Tarlacilar daha kovandayken yüzde 3,5 lik oksalik asitle(yüzde yirmilik sekerli su ile karistirilarak) petek aralarini gezdirerek veya direk arilarin üzerine püskürterek ilaclama yapiyoruz. yukardada belirttigim gibi ana bu kovanda. Ilaclama isleminden hemen sonra Arilarimiza serbet vermemiz arilarimizin cogalmasi acisindan faydali olacaktir.Girislerinide daraltmayi unutmuyoruz. Bu arada yavrularin ve genc arilarimizin oldugu kovan yeni Ana yapmaya koyulacaktir.Genc Arilarimizin oldugu kovani daha ilaclamiyoruz. Bunun sebebide orda kapali yavrular ve cesitli yaslarda larvalarin olmasi.

Gün x den 21 gün sonra genc arilarimizin oldugu kovanda artik yavru kalmadi. Muhtemelen yeni bir ana arilarida var. Hemen 21. günün sabah saatlerinde ayni tarlacilarda yaptigimiz gibi ilaclama yapiyoruz.

Bu islemdeki avantajimiz eger tekrar birlestirmeyeceksek koloni sayimizi artirmis olmamiz, seneye genc ve saglikli arilarilamizla baslamamiz, Varoa mücadelesinde kapali yavrular olmadigindan daha yüksek verim elde etmis olmamizdir.Birlestirsek dahi yasli olan anayi degistirecegimizden genc bir anaya sahip olmamiz,Arilarimizin sayisini nerdeyse iki misli fazla artirmis olmamizdir. Her iki koloniyide serbet veya kekle beslememiz basari oranimizi cok yükseltecektir.

Almancasi olanlar anlattigim islemi su linkten(http://people.zeelandnet.nl/epzoi/Poster-Liebig.pdf) daha detayli ve Grafiklerle okuya bilirler.

Ben Ariciligi süper bildigimi iddia etmiyorum, hatta yeniyim. Sadece Almanca sayfadan elim erdigince tercüme yaptim. Ahmet abi anlattigim mevzuda eksikler yada yanlislar varsa lütfen düzeltiniz.

Allah CC.hepimizi islerimizde muvaffak etsin,yar ve yardimcimiz olsun.

[/b]ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.ALLAHA EMANET OLMANIZ TEMENNIMLE;DUALARINIZI EKSIK ETMEYIN INSAALLAH.
Ara
Adnan bey ,Allah razı olsun bu faydalı bilgi için.

Bu sene geç kaldı da yavru açısından seneye baharda bunu denesek nasıl olur diyorum?
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi