Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı Keki Arı Ölümlerine Sebep Olurmu
Değerli Meslektaşlarım.

Son günlerde gerek Sanal Alemde, Gerekse Arıcılar arasında, paylaşılan yazı ve sohbetlerde, Arı Keki hakkında Bilgi ve Kültür seviyesi yeterli olmayan insanların, konu ile ilgili bir takım sözler söylediklerini okumuş veya dinlemişsinizdir.

Henüz bir çok Arıcı Meslekteşamıza, Arı Kekinin nasıl yapılmasını, inceliklerinin ne olduğunu, Güz Beslemesi ile bağlantılı olup olmadığını bilmeyenlerin; olur olmaz yerde ortaya attıkları bir yığın boş laftan başka bişey değildir.

Deselerki.........
Tembel arıcılar, arılarını bulundukları bölgenin iklim şartlarına göre besleme zamanını geçirip, zaman tükendikten sonra kek verirseniz arılarınız mevcut kaybeder.

Deselerki........
Çok zayıf kolonileri, şerbetle beslerseniz, yağma tehlikesi vardır; gerekli sıkıştırmayı ve uçuş deliği ayarlamasını yapıp, arıyı açlıktan korumak için kek verilir.

Deselerki........
Kolonileri, her türlü mevsimsel besleme zamanı geçtikten sonra vermeyin.

Deselerki.......
Arı keki, su ile yapılmaz,
Arı kekinin içine maya konmaz,
Arı keki, peteklerin üzerine açıkta serilmez, bunları yaparsanız, hem maddi kayba hemde arı kaybına uğrarsınız.

Kıymetli Meslektaşlarım, sıralanacak daha neler var neler ancak, başınızı şişirmek istemiyorum.

Arı Keki, her türlü Güz Besleme zamanı geçtikten, havalar soğuduktan, Arılar nerdeyse salkıma doğru toparlanmaya başladıktan sonra zaten verilmez.

Öyle........ bir yerde yazıp arkasında durulmayan yazı, öyle...... biryerde ortamı boş bulup sallama bilgilerle olmaz arkadaşlar.
Sebep, gerekçe, amaç ve sonuç bilinmeden hiç kimsenin kimseyi kırmasına veya ithamda bulunmasına hiç gerek yok.

Sohbet, izah, anlatım ve teknik bilgi; olay budur dostlarım.
Erken İlkbaharda kolonilere Tekleme Polenler gelmeye başladığı günlerde, Ana Arı zaten, kendi Kadro durumuna göre Günlük Yumurta atacaktır.

Ben bu meslekten kazanç bekliyorum diyen bir arıcı, ilk fırsatta, ISI TAKİBİ yapmak kaydı ile, açlık tehlikesi olabilecek kolonilerine acil müdehale olarak, NAYLON TORBA içinde l6 mm lik en fazla 3 tane delik delerek işçi arıların en fazla olduğu peteklerin üzerine yerleştirmelidir.

Şerbetle beslemeye başlayıpta, uzun sürecek yağışlı bir hava sistemine girildiğinde, yine aynen yukarıda izah ettiğim şekilde kek verilmelidir.

Eğer, Rutubetli ve Serin bir havaya denk gelipte, Şerbet vermeye devam ettiğiniz zaman NOSEMA kovanlarınızın kapısında değil, Peteklerinde kol geziyor demektir.

Haydi bakalım, KEK ARIYI ÖLDÜRÜR diyenler, buyrun olayın gerçek boyutunu bu şekilde bir kez olsun düşündünüzmü beyler.

Arkadaşlar, bilmeden bu milleti, uçuruma sürüklemek yerine, bilgi temayüllü tecrübelerini ortaya koyan muhterem meslektaşlarımızın bilgisine müracaat etseler daha güzel olmazmı?
Arı keki, vaktinde, mecburiyette ve bilinçi bir şekilde verildiği zaman ,arı öldürmez, ALLAHIN İZNİ İLE yaşatır.

Sözüm meclisten dışarı, mangalda üfürünce kül bırakmayan değil, arının ne zeman ne istediğini, dahada önemlisi arıyı çok iyi bilen birisi olmak lazım.

Allahım cümlemize, sağlıklı, sıhhatli ve KOLONİ KAYBI olmadan bir kış mevsimi geçirmemizi nasip eyleye inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
slm. abi.takipkesiniz .bu tür bilgileriniz bizleri bir adım daha ileri götürecektir.teşekkürlerimizi kabul et. saygılar
Ara
ahmet bey evet bu çok tartışılan bir konu ama uygulamaları arıcılar yanlış yapıyor gibi arıya kek verilir derken arıcıların bir kısmı arının üzerinde kekle kışlatıyorlar ve kışa girerken ve erken baharda hemen kek veriliyor. aslında kek ve şerbet tartışmasının anlamsız olduğunuda düşünüyorum çünkü her ikisinede zamanında muhtaç oluyoruz. evet nosema sorunu erken baharda çok bariz görülüyor.kek verenlerinde kışın ortasında vermeleri aynı sıkıntılara sebep oluyor. sonuç arıcının arının hangi çevre şartlarında ne işle besleneceğine karar vermesi ayrıca bilgilerinden çok yararlanıyorum çok teşekkürler
Ara
Eyvallah değerli kardeşim. Karınca kadrince Allah cc hazretlerinin bize nasip ettiklerini Ümmeti Muhammede sunmaya gayret gösteriyoruz. Malum ilmin zekatı nasip olanları paylaşmaktır.
Allahım cümlemize hayırlı ve bereketli mahsuller nasip eyleye inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi