Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YAPAY OĞUL (DEVŞİRME USULÜ) ARI BÖLÜMÜ
Vealeykümselam
Allah cc hazretleri cümlemize, kolaylık ve muaffakiyetler verir inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamünaleyküm hocam
Dün yapıp verdiğim taransferleri 24 saat sonra baktığımda tam 10 tanesi tutmuş arılar sütlemiş gözleri uzatmaya başlamışlardı. kendi kovanın ve yaşlı anaların değişimi için bize bu fırsatı vermiş. bu şekilde olmaz dediler kendi anasını yapmış kovana tarnsfer edildiğinde hiçbiri tutmaz deyip imkansız görenler oldu ancak belki bazı müdahalelerim (ilk kapanan memelerin ve iri larvalı olanların iptal edilmesi gözlerdeki arı sütlerinin zai edilmeden arının yeniden faydalanmasına sunulması) arıya yeniden ana memesi yapma hissini verdi ki tam bende o anda tansferi verdim ve oda kolay olanı seçti ve başarı oranı % 50 gibi düşük bir oranda olsa ihtiyacımıza yetecek kadar bize bu fırsatı verdi. Larva tranferi yaptığım arı çok uysal maskesiz dahi çalışabilicem bir ırk ve en fazla yetişkin erkek arımız bu kovanda mevcut her açıdan iyi bir döllenme verimli analar nasib olur inşallah diğer yaşlı analı kovanların analarınıda bu kovanın analarından yenilicem eski anaları ne zaman iptal ediyim. biliyorum daha erken ama ihtiyar analılarında en zayıfı rahat 6 çıta yaşlı analıları kendi haline bıraksam mayıs sonu oğul verirler. oğul memesi yaptıkalrında iptal etsem tamamen eski ananın ömrüne allahın izniyle son vermek için 3 yaşında ve görevini yaptı artık.
selamünaleyküm
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, memenin dış kısmı sen daha ilk deneyim yaptığından dolayı tamamen sertleşince pütür pütür olduğu zaman tabirini kullanayım. Gözlemlerine dayalı bir işi yürütüyorsun o yüzden bu şekilde tarif etmek zorunda kaldım dostum.
O zaman analarını değiştirmek istediğin kolonilerin analarını iptal et ve memeleri günlük yumurtaların bol olduğu peteklere monte edesin inşaallah.
Allah cc hazretleri cümlemize kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi