Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOLONİLERİN ŞURUPLANMASI
#1
Şuruplama arıcıya külfet olarak gösterilmekte böylesi mantıksız bir tanımlamanın kurbanı edilmektedir.

Halbuki her canlının bir besin maddesinin olduğu bilinmektedir. Arının besin maddesi her ne kadar da bal ise de şekerden yapılacak olan şurup olabilecek
aksaklıkların bertaraf edilmesinde kullanılmalıdır.

Bazı kendini bilmez sadece cep menfaati peşinde koşan zavallı örümcek kafalılar insan sağlığını hiçe sayarak tamamen şeker kökenli balı imal ettirmeyi marifet bilmektedirler.

Velevki imal ettirdikleri bu sahte balları şekerli baldır veya şeker oranı şu düzeydedir diye bir ibare kullanmadan zalimce piyasada satmaktadırlar.
Halkımızın artık arıcıya ve arı ürünlerine hiçbir güveni kalmamasının temelinde bu insan vasfında görünen canlılar sebep olmaktadır.
Şeker şurubunun hazırlanması konusunu biraz daha açarak mükemmel bir şurubun hazırlanmasını anlatmaya çalışacağım.

Mevsimin durumuna göre 2/1 veya 1/1 oranında hazırlayacağımız şuruplarda izleyeceğimiz yol şu olmalıdır. Konunun önemine azami düzeyde dikkat etmeniz menfaatiniz gereğidir.

İyice temizlenmiş bir kapta 2 orantı şıkkından hangisi olursa olsun suyumuzu tamamen kaynatmalı, tam kaynayınca (*) 1 kg. hazır şuruba 1 tatlı kaşığı sofra tuzu orantısından yola çıkılmalıdır.

Su kaynayıp tuzumuzu karıştırır karıştırmaz suyu yere indirmeli ve önceden tartımını yapıp hazırladığımız şekeri suya ilave edip temiz bir gereçle kısa bir sürede şekerin tamamen yok olmasını sağlamalıyız.

Şekerin yok olmasını takip ederek KRİSTAL şeker ibaresindeki gizliliğin yok olabilmesi için bugün hazırladığımız şurubun kristalize olayının tam çözülerek kolonideki arı bireylerinin sindirim sistemlerine herhangi bir tahribat yapmaması için bir sonraki güne kadar bekletmekle bu tahribat ortadan kalkacaktır.

Dinlenerek çözülen şurubu kolonilerimize vermeden önce ılıtmalı ve şurup mahiyetimiz gözden geçirilmelidir.

Şöyleki : Beslenme veya tedavi amaçlı olup olmadığı göz önünde tutulmalıdır.
Maksadımız beslenme mahiyetli ise şurubu ılıttıktan sonra tabii ki yine şurupluklarımızın temiz olduklarına kesin kanaat getirerek kolonilere dağıtımları yapılmalıdır.

Maksadımız tedavi amaçlı ise şurubun ılıtılmasından önce kaynamış ve ılık bir ısıya indirilmiş temiz bir su içerisine hastalık türlerinde kullanabileceğimiz ilaçları şurubun kg. cinsinden orantısını bularak karıştırıp yine kolonilere verilmesi sağlanmalıdır.

Şeker şurubu mevcut kolonilerimizin güçleri nispetinde orantılanarak dağıtılmalıdır. Havaların ısınmasıyla birlikte güneşli bir havada koloniler ana arının faaliyetleri açısından kontrol edilmeli, ana arısı zayi olan varsa uygun bir koloni ile zaman kaybetmeden değiştirilmelidir.

(1) Amerikan ve Avrupa yavru çürüklüğü mikroplarının kaynayan su veya mum içerisinde bile belli bir süre yaşadığı bilinen bir gerçektir.

(2) Zamanı en tasarruflu kullanarak birleştirme şekli arıların ters reaksiyon vermeyecekleri parfümlerle yapılmalıdır.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#2
Ahmet Bey, Önce arıcılar için çok faydalı bir site hazırladığınız için size teşekkür ederim. Siz şuruba tuz ilavesi yapıyorsunuz. Bunun nedenini de açıklarken arıların bazen idrara konmasını örnek veriyorsunuz. Geçenlerde şeker hastalığı ile ilgili bir yazı okurken gördüm. Şeker hastası olanların idrarlarında şeker bulunurmuş. Normal hasta olmayan insanlarda idrarla şeker atılmazken şeker hastalığına yakalanmış insanların idrarlarında bulunurmuş. Acaba sizin idrara konuyor dediğiniz arılar tuz için değil de idrardaki bu şeker için konubilir mi? Saygılar. (amacım sizin gibi arıcılığı iyi bilen birine akıl vermek değil sadece kafama takıldı.)
Ara
Cevapla
#3
Selamünaleyküm.
Yok dostum, olay tamamen tuz olayı. Hatta yere limon veya portakal kabuklarını koyun inşaallah o zaman daha iyi anlayacaksınız.
Hatta arılığınızda çalışıp terlediğiniz zaman, bazı işçi arıların, terleyen kol altı ve diz arkası kısımlarınızı ziyaret etmek isteyişleride olayı doğruluyor dostum.
Allah cümlemizin ilmini artırıp hazmını kolaylaştırır inşaallah
Allaha emanet olasın, başarılı bir sezon dilerim.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#4
değerli selim kardeşim şeker hastalığına yakalanmış bir insanın pankreası yeteri kadar insülün hormonu salgılayamadığı için enerji verici olarak en temel molekül olan pürivik asit in pürivata kadar parçalanması sırasında insülün hormonu görev yapar. hormon eksikliği parçalanmış olan şekerin yapıya katılıp mevcut yapıdan ayrılmasında problem olan sizinde bildiğiniz şeker hastalığı oluşmaktadır. dikkat ettiğseniz şeker hastaları insülün hormon takviyesi almakta yada pankreas nak gerçekleştirilmekte.amacım arıcılıktan tuz in organik bir maddedir ve bu madde canlı organizmaların özümleme ( yapım deyin, büyüme deyin ) reaksionlarında koenzim; yadımlama (yıkım, yaşlanma, parçalanma ) reaksiyonlarında kofaktör rollerinde tepkimede yeralarak sürecin hızlanıp yavaşlamasında etkin rol oynar. nasılki bizde iyot eksiklşğinde guatr hastalığımız oluyorsa iyotta NACL sodyum ve cl atomlarıda savunma sistemindeki yapısal moleküllerin çalışmasından tutun oluşmasına kadar etkindir buda arılarınızın sağlıklı ve uzun ömürlü olması demektir. unutmayalımki yaşamımız koruyabildiğimiz kadarıyla bizimken zaman ise kullanabildiğimiz kadarıyla bizimdir
saygılar sunarım.
Ara
Cevapla
#5
S.A
HOCAM
51 GÜNLÜK SİSTEMDE ARININ YANINA 5-6 GÜN GİDEMEDİK KABUL EDELİM
YANİ 30 GÜN PEŞ PEŞE HER GÜN VERDİKTE 5-6 GÜN BİR SORUN ÇIKTI DA BESLEYEMEDİK.
SİSTEME KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAMMI EDECEZ
YOKSA SİSTEM ARTIK BOZULDU MU?
S.A
Ara
Cevapla
#6
Vealeykümselam dostum.
Bir Allah dostu Veli, bir gün sebzelerin içine oturur. Sebzelere hali lisan ile derki, epeydir size emek ediyorum artık mahsule yüklenme zamanıdır der. Sebzeler o veli kula derlerki, HERŞEYİN BİR PROGRAMI VAR, biz emredildiğimiz üzere programımızı devam ettiriyoruz, PEKİ SEN KULLUK VAZİFELERİNİ HARFİYEN YERİNE GETİRİYORMUSUN derler.
Bu kıssadan umarım cevabını almışsındır. Ancak dostum, elbette ara vermeden devam etmek en eftali idi. Ne diyeyim kaldığınız yerden devam edin inşaallah.
Allah kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi