Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bal Hasadı Çalışmaları
20 Ağustos - 15 Eylül Tarihleri : İlimiz genelinde hemen hemen bütün yörelerde nektar akımının sonu denilebilir. Bu nedenle aşağıda anlatacağım maddeler titizlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

1- Yeterli olgunluğa gelmiş peteklerden süzme bal elde etmek isteniyorsa elde edilen ballar TSE’nün uygun gördüğü ve LAKLI tenekelere doldurularak, tenekelerin tabanları beton zeminden yükseltilerek istif edilmelidir.

2- Balın kristalize olması doğal bir olay olduğundan, illaki kristalize olmasın deniliyorsa sulu bir metal fıçı içinde 65 oC’de 10 dakika tutmak gerekir.

3- Petekli olarak alınan ballarda mum güvesi olayına karşı şu noktalarda dikkatli olunmalıdır.

a) Petekli olarak hasad edilen balların naylon torbalarla paketlenmesine geçilmeden önce dinlendirme işlemine tabi tutulduktan sonra paketlenmesi yapılmalıdır.

b) Zaruretlerden doğan ve polenli olduğu halde hasad etmek zorunda kaldığınız petekli ballarınızı ancak soğuk hava depolarında güvelenme tehlikesinden koruyabilirsiniz.

c) Hiç bir teknik arıcılık sisteminde olmayan, sadece cehalet ve bilgisizlikten dolayı elde etmiş olduğunuz balların, güvelenmemesi için naftalin kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bazı kendini bilmez şahsiyetler, bilimsel açıdan kesinlikle yanlış olan, sadece ürettikleri Şekerli balları piyasada rahatça satabilmek için İYİ VE KALİTELİ BAL DONMAZ yalanını sanki gerçekmişcesine toplumumuza kabul ettirmeye çalışmaktadırlar.

Buradan bu konu hakkında igili olabilecek bütün kamu kurum ve kuruluşlarına seslenerek diyorumki; Gelin hep birlikte el ele vererek toplumumuzda gerçek balı öncelikle besin kaynağı, hatta İlaçtır diyebilen saf ve tertemiz duygularla dolu insanlarımızın bu tür duygu ve düşünceleriyle daha fazla oynanılmaması için işbirliği yapalım. Bakınız böylesi bir işbirliğinden neler elde edebileceğimizi anlatmaya çalışayım.

Öncelikle Şekersiz bal üretimi yapan dürüst çiftçilerimizin üretmiş oldukları balların daha yüksek fiyata satışı temin edilerek; çiftçinin maddeten desteklenmesi sağlanacaktır.

Diğer yandan vatandaşlarımıza temiz ve kaliteli ürünler sunarak, onların arıcılara olan güven duyguları yeniden kazanılabilir.

Hatta ve hatta mümkün olsa da şekerden bal yaptıran arıcıların bu esnada kullandıkları malzemelerin temizlikle hiçbir alakasının olmadığı halkımıza gösterilecek olsaydı çıkacak sonuçlar neler olurdu çok merak ediyorum.
Hakiki bal üretiminin desteklenerek, hangi bal üreticisinin dürüst hangisinin gayrı dürüst olduğu konusunda şahsıma söz verildiği gerek kamusal mekanlarda, gerekse insanlar arasında sürekli bu konuda mağdur edilen dürüst arıcılarımızın durumlarını anlatmışımdır.

Şu anda bilgisayarımda yine bu konuları yazmaya devam ediyorum. Bilemem ama belkide bu anlatmak istediklerim sadece bu satırlarda sınırlı kalıp hiç kimsenin okumasına da sunulmamış olacaktır.

******Makamlarını kaybetme korkusuyla denetim yapmaktan korkan devlet kademesindeki saygı değmez devlet görevlileri.

******Görev yaptıkları yerden tayin edilme veya açığa alınma korkusuyla böyle önemli bir besin kaynağının denetiminde görev almak istemiyen veyahutta birilerinin araya girmesiyle geri adım atan teknik bilgiye sahip devlet görevlileri.
******Gösteri, tanıtım ve panellerde döner sermayelerinden çektikleri paralarla hiçbir fedakarlıktan kaçmayan Üniversitelerimiz.

****** Son günlerde Organik bal üretiminin önemini anlatan, gerek görsel gerekse yazılı basının traj kahramanları.

****** BÜTÜN VEBALLERİ ÜZERİNE ALAN, İŞİ EHLİNE TESLİM ETMEYEN, SADECE KENDİ İDEOLOJİSİNDEN DİYE PEŞGER ÇEKEN SAYIN DEMEK DİLİME GELMİYOR AMA …….. BAŞBAKAN VE BAKANLARI, GEREK AVRUPA GEREKSE ARAP ÜLKELERİNE ORGANİK BAL BAŞLIĞI ALTINDA İHRAÇ ETME YETKİSİ VEREREK MÜSLÜMAN TÜRK SAHTEKARDIR DEDİRTTİĞİNİZ VEYA VESİLE OLDUĞUNUZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM. ADINIZA DÜZENLENEN BU TEŞEKKÜR BELGESİNİ GÜLE GÜLE KULLANIN.

Arıcılık mesleğini hilesiz ve müslümana yakışır bir şekilde yapmak isteyen tüm arıcı meslektaşlarım.

Zengin bir arıcı değilim. Fakir ama hamdu sena olsun mesleğime hiçbir zaman ihanet etmedim.

29 yıllık meslek hayatımda hiç kimseye şekerli bal üreterek satmadım hamdolsun. Bu kitap sadece teknik arıcılık konularını değil arıcılık alanlarında sizlerle paylaş mak istediğim problemleri ve devletimizin arıcıları SAHTEKARLIKLARI İSPAT EDİLEMİYEN SAHTEKARLARLA yönettirdiğini belirtmek içinde kaleme aldığım eserdir.

Allah cc hazretleri maddi imkanlarını nasip ederse, şu an bilgisayar üzerinden sizlere sunduğum hizmeti, inşaallah bir kitap haline getirme imkanınada kavuşmak dileğimdir.

Allah korkusu olmayan her hangi bir insanı ama uzman, ama prof, ama sıradan bir insana nereyi teslim ederseniz edin, mutlaka haksızlığın ve adaletsizliğin meşalesini’de eline vermiş olursunuz.

Kaleme aldığım bu ifadelerime dayalı olarak hangi türden olursa olsun soruşturmaya her an açığım. Zaten hilesiz üretim yaparak kendi ailemi geçindirmek uğruna, daha doğrusu helal kazanmak uğruna bir çok alanlarda iflas ettim. Korkacak veya kaybedecek hiçbir şeyim yokki kaygısına düşeyim.
Ülkeyi yöneten siyasiler, Tarihe şan ve şerefli kahramanlıklar yazan bu Aziz Müslüman Türk Milletinin evlatlarıysanız, Arıcılığın her ama her dalında dürüst üretim yapmak isteyen arıcıları destekleyin.

Yarın baki aleme intikal ettiğinizde sizleri; Resululahın Şahitliğinde Allah cc. Hazretlerine şikayet edeceğimi belirtmektende kendimi alamıyorum.
Avrupa birliği diye bahsettiğiniz ülkelerde nasıl bir arıcılık sisteminin uygulandığını biliyormusunuz? Evet diyorsanız kendi ülkenizin arıcılık alanındaki biz arıcılarını neden koruyup işi ehli olanlara teslim etmiyorsunuz.

Neyse dürüst arıcı kardeşlerim, bu satırlarda kullandığım sözlerinde sadece bu satırlarda kalacağını biliyorum. Tekrar arıcılıkla ilgili teknik konulura dönelim.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
S.A.
SAYIN AHMET ABİ
RAKIMI 700 M. OLAN BİR KÖYDE İKAMET ETMEKTEYİM
ORMAN YANİ KESTANE AĞAÇLARINA MESAFEM KUŞ UÇUŞU 1500 2000 M.
ARILARIMIN NEKTARA OLAN MESAFESİ ÖNEMLİ OLDUĞU İÇİN SİZDEN YARDIM BEKLİYORUM.
ŞİMDİ ARILARIMI NEKTAR ZAMANI ORMANA YAKLAŞTIRMAK İSTESEM ÖNCE 5 KM UZAĞA SONRA
5- 6 GÜN BEKLEYİP ORMANA GETİRMEM LAZIM. TABİ MEVSİM BİTİNCE DE AYNI YÖNTEMLE EVE GETİRMELİYİM.DOĞRU OLAN BU GALİBA .
FAKAT BAZI ABİLER BU METODUN UYGULANDIĞI ZAMAN TARLACI ARI KAYBI YAŞANDIĞINI SÖYLÜYOR.
BİRDE ŞU VAR
ACABA ORMANA YAKLAŞTIRMAM BANA NE KADAR FAYDALI OLUR BAL ARTIŞI ŞİMDİKİ BULUNDUĞUM YERE GÖRE NE KADAR ARTAR.
SİZİN TAVSİYENİZE İHTİYACIM VAR.
ALLAH IN SELAMI RAHMETİ BEREKETİ ÜZERİNİZE OLSUN.
Bİ DE BEN BU SORUMUN CEVABINI NASIL ÖĞRENECEĞİM. PEK İYİ ANLAMIYORUM BİLGİSAYARDAN. OYÜZDEN MSN ADRESİMİDE YAZIYORUM. HAKKINIZI HELAL EDİN.
Ara
Selamünaleyküm Erkan efendi.
Dostum, bir ila üç kilometre mesafede nektarın olması, arının bu mesafeye bir gün içinde ne kadar dönüm yapacağı ile direkmen alakalıdır. Size o tarlacı arıların kayıp verme mevzuatına o kadar mesafede arıların kendi hayatlarını nasıl tükettikleri ile orantılamasını bir zahmet sor bakalım.
Sen imkanların dahilinde hiç zaman kaybetmeden hemen arılarını GİDİŞ,, ORADA KALMA SÜRESİ VE TEKRAR nektara gayet yakın bir yere indirmeyi derhal uygula inşaallah. Allah cc hazretleri cümlemizin işlerinde kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selammünaleyküm.
S.A
ÖNCELİKLE CEVABIMI BU KADAR ÇABUK VERMENİZE ÇOK MEMNUN OLDUM. ALLAH RAZI OLSUN
BENİM GEÇEN YIL 10 ARIM VARDI KATLI YANİ BAL ALABİLECEĞİM. HAMDOLSUN 150 KG KESTANE BALI ALDIM.
BEN TABİ NE KADAR İYİ ANLATABİLİRSEM SİZ DE O MANADA CEVAP VEREBİLİRSİNİZ DİYE KONUYU BİRAZ DAHA AÇIYORUM.
ŞİMDİ BU SENE İNŞAALLAH BAL ALABİLECEĞİM KATLI ARIM 20 KOVAN.
EĞER Kİ ARILARIMI ŞİMDİ GÖTÜRSEM ORMAN DİBİNE. AYI TEHLİKESİ VAR BİRDE ORAYA GİDİP ARIYI ŞERBETLEMEM ZOR OLACAK.
BİRDE ŞU VAR KESTANELİK OLAN BÖLÜMLER SAĞ TARAFIMA 1500 M KARŞI TARAFIMA 1500 M SOL TARAFIMA 2000 M OLAN ÜÇ BÜYÜK ALAN VAR.
ARIYI KESTANEYE YAKIN OLAN YERE GÖTÜRMEM İLE BURADA KALMAM ARASINDA NE KADAR TAHMINI BIR BAL FARKI OLUR DEMEMİN KASTI BU İDİ.
BELKİDE SİZİN ANLATTIĞINIZI BEN İYİ ANLAYAMAMIŞIMDIR.
SİZİN BU MESAJINIZDAN SONRA Kİ NİYETİM MAYIS SONUNA DOĞRU HAREKET ETMEK.TEKRAR TEKRAR SİZDEN ÖZÜR DİLERİM. İNŞAALLAH SENEMİZ BEREKETLİ OLUR.S.A
Ara
Selamünaleyküm Erkan efendi.
Dostum, dünkü yazında olayı bu kadar etraflı yazmadığından dolayı ben kabahatli değilim farkındasın değilmi muhterem dostum.
Ancak yeni yorumunda, durumu kesinlikle bir yere kalkmadan arılarının bakımlarını iyi yap ve inşaallah, aynı düzeyde hayırlı ve bol mahsuller alırsın.
Bizede dua etmeyi eksik etmeyesin, hürmet ve saygılar dostum.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
s.a
HOCAM KOLAY GELSİN
SİZİN 51 GÜNLÜK ŞERBETLEME SİSTEMİNİZİ
ARKADAŞLAR LA TARTIŞIYORUZ ARAMIZDA
ÖNCELİKLE BİZİM BURADAKİ SİSTEM ŞU İDİ
ARI KATA ÇIKANA KADAR ŞERBET
EĞER KATTAKİ ÇITALAR ŞİŞMEMİŞ YANİ HAM İSE ŞİŞENE KADAR ŞERBET
ŞİŞMİŞ ÇITALI KAT İSE 3-4 GÜN ARA İLE HASADA 10 GÜN E KADAR ŞERBET
BU 51 GUN HASADA 7-10 GUN KALANA KADAR UYGULANAN SİSTEMDE ARININ
SATILAN BALA ŞERBET İ KATIP KATMAMASI NI TARTIŞARAK KONUŞUYORUZ
VE TABİ BURADA YAZACAĞINIZ YORUMU HEP BERABER OKUYACAĞIZ.
BEN KENDİ ARILIĞIMDA GUNLUK VE ÜÇ GÜNLÜK ŞERBETLEME YAPTIĞIM KOLONİ İLE
HİÇ ŞERBET YAPMADIĞIM KOLONİYİ ŞU AN İÇİN ONTROL EDİYORUM
BENİM ŞU AN İÇİN VARDIĞIM SONUÇ ŞU
TABİ BU KOVANLARIN ÜÇÜNÜNDE ANA YAŞI KIŞTAN ÇIKIŞ MEVCUD U AYNI
ŞERBET İ HİÇ VERMEDİĞİM ARI 9. ÇITADA KATA ÇIKMAK ÜZERE
ÜÇ GÜNLÜK VERDİĞİM 12-13 ÇITA
GÜNLÜK OLAN 15 ÇITA
ÇITALARIN BAL KEMERLERİ ARASINDA PEK FARK YOK
ÇALIŞTIKLARI ÇITA HARİCİ DE BALLARI YOK.
YANİ FAZLA ŞERBET VERDİĞİMİN EKSTRA BALI YOK.
HATTA BİR ARKADAŞ KOVANIN ALTINA KANTAR KOYMUŞ
AKŞAMDAN SABAHA 10 İLE 15 ÇITA ARASI ARININ
600 İLE 700 GR EKSİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.
BUNLAR ARAMIZDA KONUŞTUKLARIMIZDAN BİR BÖLÜMDÜ.
ŞİMDİ SİZDEKİ YORUMU DA SABIRSIZKIL İLE BEKLEYECEĞİM.
RABBİM BİZİ DOĞRUDAN AYIRMASIN.
HAKKINIZI HELAL EDİN.
S.A
Ara
Vealeykümselam dostum,
Önccelikle hiç şerbet vermediğin arı ile, 3 ila 4 gün arayla şerbet verdiğin arının bir birine olan farkları.
Öte yandan benim önerdiğim bal akışına bir hafta ile on gün kalasıya kadar kolonilerin günlük muntazam bir şekilde şerbetleme sistemi. Zaten siz nizami bir şekilde arınızı şerbetlemeye bal akışının başlamasına 7 ila l0 gün kalası devam ettiğinizde arının yüksek sayıda, bal toplama yeteneğini kazanmış askeri elde etmiş olacaksınız. Bu dönemde verdiğiniz şerbeti arının daimi olarak GÖZLERDEN ÇIKAN YENİ İŞÇİ ARILARA YEDİRDİKLERİNİN hesabını yapmamışsınız dostum.
Şu çok önemli bir hakikattir, arı ömrünün son on gününde en yüksek kapasitede bal toplama yeteneğine kavuşuyor. Bu ne demek, YAŞLI ANCAK ÖMRÜNÜN SON ON GÜNÜNE GİREN tarlacı arıların sayıları ne kadar fazla ise, bal toplama kapasiteniz o kadar yüksek olacaktır. Özellikle bu ayrıntı üzerinde çoooooooooook düşünmelerini tavsiye et o arkadaşlarına.
Allaha emanet olunuz,
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm
28.04.2010 tarihi itibariyle 10 çıtaya ulaşan arılara ilk katlarını koydum
ve şuruplarını verdim
05.05.2010 tarihin de tarlacı arıları gözlemlediğim de sırtları kırmızılı gibi
bu demek artık bal akımı başladı heralde. Artık şurup vermemmeyi düşünüyorum
verirsem bile 10 çıtaya ulaşmayan arılara veririm
birde şu dikkatimi çekti kat attığım arılar bal kemerleri yok denecekkadar az 1ila 2 parmak kadar üst kıyısında sadece ya polen ya da yavru var
Daha henüz akasya ağaçları çiçek açmadı (bu bal akımı nezaman acaba hangi çiçeğe göre tesbit edeceğiz?)

tesbitlerim doğrumu acaba
bilgi verirmisiniz
saygılar
Allah'a emanet olun
Kalın sağlıcakla
selamünaleyküm
(Kütahya'dan)
Ara
Selamünaleyküm Hüseyin efendi dostum.
Hatırlarsan, 51 gün besleme sistemimizde HANGİ YÖREDE BULUNUYORSANIZ, kendi yörenizdeki nektar akımının başlamasından bir hafta ile on gün kalasıya kadar şerbete devaaaaaaaaaaam demiştim muhterem dostum.
Arılarının nektar akımına girip girmediğini, peteklerinin hızlı bir yapıya geçmesinden, arının kovanlarının uçuş tahtalarına gayet iri ve dolgun konmasındanda anlayabilirsin.
Allahım cümlemize hayırlı ve bereketli bir sezon verir inşaallah.
Selamünaleyküm.
S.A
HOCAM
ARININ ŞU AN YAPTIĞI KEMERLER BAL KEMERLERİ
HASAD ZAMANINA 10 GUN KALA BIRAKILAN ŞERBETLEME
BU 10 GUN DE ARI BU BAL KEMERLERİNİDE YİYİYORMU ACABA.
YANİ AÇIKÇASI BU KEMERLERE ŞERBET KARIŞIYORDUR.
BAL ADA KARIŞIRMI. ÜRETTİĞİMİZ BALDA ŞEKER ÇIKARMI MERAK EDİYORUZ.
BİR ARKADAŞTA ŞÖYLE BİR ŞEY SÖYLÜYOR
YONCA GİBİ OTLARDAN ALDIĞIDA ŞERBET GİBİ BİR ŞEY YANİ BAL (kestane balı)
SAF OLMUYOR DİYOR. HOCAM BİZİ AYDINLATIRSANIZ MEMNUN OLURUZ.
BİR SORU DA Bİ ARKADAŞTAN. HOCAM BAL DA ÜRETİYORMU?
SAYGILAR S.A
Ara
Selamünaleyküm dostum.
Bak şimdi, bu kemerleri arı sırlamaya başladıysa şerbeti hemen kesin, yok tüm kemerler serpme halindeyse, durumu yavaşlatarak yine şerbeti bırakın inşaallah.
Selamünaleyküm.
s.a
HOCAM
ÇEVRE FLORA SI OLARAK GAYET ELVERİŞLİ ÖZELLİKLE ŞİMDİ
YONCALAR YENİ ÇİÇEK AÇIYOR ÜÇGÜL DİYORUZ BİZ ONLAR DA ÇOK
YABANİ FİĞ ÇOK OLAN OTLAR BUNLAR TABİ DİĞERLERİDE VAR.
BİZ ARILARA ŞERBET VERMEDİĞİMİZDEDE BAL SEZONUNA GELMEDEN
YAPTIĞI KÖPRÜLERİ SIRLIYOR. BU KÖPRÜLER 3-5 CM CİVARINDA HİLAL GİBİ OLUYOR.
BU SENE ŞERBETLEME OLAN ARILARIN BAZILARINDA BU HİLAL 5-7 CM OLDU.
MAYIS 20 SİNE KADAR SURER GİBİ ŞUAN
EVVELKİ SENELERDE MAYIS 10 GİBİ DURGUNLUK OLUYORDU BU SENE BİRAZ GECİKTİ
BELKİ O NİSBETLE KESTANE ÇİÇEK AÇMASI DA GECİKİR. SELAMLAR
S.A
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, sen bu yazdıklarını göz önünde bulundurarak son bir hafta daha şerbeti bir zahmet kesme inşaallah.
Allah cc hazretleri ömür verirde yüksek kapasitede bir ürün alırsan o zaman bu gariban Ahmet BİRBİLENİN bu konu üzerinde niçin bu kadar ısrarlı olduğunu anlayacaksın inşaallah.
Allaha emanet olasın.
Selamünaleyküm.
S.A
SAYIN HOCAM
BEN ERKAN
İKİ GÜN EVVEL YAZILAN BAL KEMERLERİ MEVZUSU BİR ARKADAŞIMIN DURUMUYDU.
DÜN SİZDEN GELEN CEVAP ÜZERİNE BENDE TELAŞLANDIM
ÇÜNKÜ BAL KEMERLERİNİN SIRLANMASI KESTANE BALINA ZARAR VERİR
BEN DÜN BÜTÜN KOVANLARIMI TEK TEK AÇTIM BAKTIM
KATLARDA SIRLANMIŞ BİR PETEK BİLE YOK
KEMERLERDE 3-4 CM KALINLIĞINDA BAL VAR AMA SIRLANMAMIŞ
VESSELAM .....GALİBA ARKADAŞ ŞERBETİ AŞIRI VERİYOR
BEN GÜNLÜK 600 GR VERİYORDUM BİR HAFTADIR 500 GR DÜŞÜRDÜM
BU ŞERBETİDE 10 KG SU 7 KG ŞEKERDEN YAPIYORUM.
İLKBAŞLARDA 10 KG SU 15 KG ŞEKER Dİ ZAMAN GEÇTİKÇE ŞEKERİ AZALTTIM.
EVET ÇEVREMİZDE YAYLIM ÇOK GÜZEL AMA YİNE DE YETMİYOR
ŞU AN BAL HASADINA YAKLAŞIK BİR AY VAR ARILAR 15 İLE 25 ÇITA ARASINDA
BEN GÜMLÜK 400 GR OLARAK DEVAM EDİYORUM.
HOCAM BİRDE İNTERNET ÜZERİNDEN GÖRÜŞME ŞANSIMIZ OLABİLİRMİ
SİZ MSN DE YAZIŞIYORMUSUNUZ. KOLAY GELSİN.
S.A
Ara
Vealeykümselam dostum.
Öncelikle o arkadaşının mevzuatını bize aktarmışsın önemli değil. O konu kapandı galiba.
Sen azar azar arılarını yine şerbetlemeye devam edesin.
Benim zaten yıllardan beri yüksek verim alma yöntemimi ONLARCA SİSTEMİ DENEME YANILMA YOLUYLA tam rayına oturttuk elhamdulillah.
Şu kesinlikle göz ardı edilmemelidir, en az l4 ila l6 F U L BASAN bir koloni gücünü yakalayamayanlar gerçek manada malesef iyi bir mahsul elde edemeyeceklerdir.
Flora uzun sürermiş, en az 4 yer değiştirilirmiş istisna olaylar bunlar. HER ARICI MESLEKTAŞIMIN BULUNDUĞU MINTIKADA mutlaka bir nektar akımı vardır. Bunu yakalamak istiyorsan yukarıda belerttiğim güce mutlaka arılarını çıkarmaya çalış.
İnan dostum, GERİSİ TEFERRUAAAAAAAAAAAAAATtır.
Akşamları msn üzerinden görüşme imkanımız var hamdolsun, yanlış anlama ancak hızlı yazı yazabiliyormusun ?????
Selamünaleyküm.
s.a
hocam
öncelikle açıklamarınız için teşekkürler
gerçekten bana ve arkadaşlarıma öğrettikleriniz siz olmasanızda sizi hatırlatacak
msn de yavaş ım. isterseniz şimdilik bana hiç bulaşmayın.
allah razı olsun. s.a
Ara
Allah cc hazretleri cümlemizden razı olur inşaallah dostum
Sakınha sakın kusura bakmayasın dostum ve yanlış anlayıp ahmet abim övünüyor deme, gayet seri bir onparmak yazıcısı olduğum için, hakkını helal edesin, yavaş yazan dostlar çok zamanımı alıyorlar dostum.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
s.a
HOCAM
20 ÇITA İŞGAL EDEN BİR ARI KOVANINA
NEKTAR AKIM ZAMANI 10 TANE KABARMIŞ ÇITA
İLAVE EDİLSE ARI DAHA ÖNCE ÜZERİNDE ÇALIŞMADIĞI
BU 10 ÇITA YADA BAL DOLDURMAYA ÇALIŞIRMI.
İKİNCİ BİR SORU ?
ARI BAL NEKTAR ZAMANI MUM ŞİŞİRİRMİ
YADA NE ZAMANA KADAR MUM ŞİŞİRİR.....
HOCAM HAKKINIZI HELAL EDİN S.A
Ara
Vealeykümselam dostum.
20 çerçeveyi ful basan bir arı nektar akımının yoğun olduğu ilk günlerden itibaren elbette bu kabarmış petekleri balla doldurur. (İNŞAALLAH DİYELİM.)
Ancaaak, elinde bulunan arı ırkının, bu kabarmış peteklerede yumurta atma mevzuatını göz önünde bulundurmalısın.
Bence nektar akımının yoğun net olarak kolonilere geldiği günlerde bu işlemi yapsan daha iyi olur inşaallah.
Arı nektar akımının ilk bir haftasında elbette petek örer. Daha sonraki haftalarda örgü zayıflayacağından tecrübeli bir arıcı bu durumu çok iyi değerlendirmek zorundadır.
Selamünaleyküm.
s.a
HOCAM
HOCAM ARI 16-17 ÇITA
HAVA SICAK ARININ ÜZERİNE SIRF İÇERDEKİ
HAVAYI YANİ SICAKLIĞI DÜŞÜRMEK İÇİN BOŞ BİR KAT
YADA ..KABARMAMIŞ ...MUMLARI ÇITALARA TAKILI BİR KAT
KOYSAK NASIL OLUR.. SEVGİLER
S.A
S.A
HOCAM
DİYELİMKİ NEKTAR AKIMI BAŞLADI
ARI DA 25 ÇITA MEVCUDU VAR
ÜZERİNDE BULUNDUĞU MUMLAR KABARTMIŞ FAKAT 5 ÇITA KABAR MAMIŞ
İÇİNDEKİ 5 KABARTILMAMIŞ ÇITALARI ALMALIMIYIZ
YOKSA KABARTMASINI UMARAK İÇİNDEMİ BIRAKMALIYIZ...
S..A
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi