Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOLONİLERİN SONBAHAR BAKIMLARI
Mevsimin düzenli gidişi ve bol bir nektar akışının yaşandığı yıllarda, kolonilerin kışlık bal stoklarını gözü darlık yapmadan fazlasıyla bırakmak en akıllı bir seçimdir.

Birazcık tamahkarlık, kış ihtiyacından daha fazla miktarda alınacak bir çerçevelik bal belkide o kolonilerin kış mevsiminde ölmelerine yol açabilecektir.
Buna karşılık yeterli derecede kışlık zahire olarak konacak balların belkide ilkbaharda arıcıya iadesi olacaktır. Böyle bir durum ortada yoksa ve kışlık stokların yetersiz görüldüğü yıllarda 15 ile 20 günlük bir programla kolonilerin firesiz bahara ulaşmaları sağlanabilir.

Son bahar’ da şuruplama yapma konusu ile ilgili çok önemli bir öneride bulunmak isteriz. Bu önerimizi eksiksiz deneyebilirsiniz. Her hangi bir kovanınızdaki, maddi imkanınız varsa tüm kovanlardaki balların tamamını süzme makineniz aracılığı ile süzme yapın alın.

Ardından bulunduğunuz bölgenizin son güz mevsim özelliklerini göz önünde bulundurarak Eylül ayının l0’u ile Ekim ayının 20’si arasındaki sürede şekerli şurubun hazırlanması ile ilgili anlattığımız inceliklere uymak kaydıyla arılarınızı her gün ikindiden sonra kesintisiz belirttiğimiz süre kadar şuruplamaya devam edin.

Erken ilk baharda bir arı kolonisinin, doğal nektar akımıyla petek ördüğü gibi, aynı durumu bu şuruplama yani güz beslemesinde bizzat görebilirsiniz.
Böylesi bir işlemden elinize geçecek olanlara gelelim.

l- Elde edeceğiniz süzme bal ile, arılara vereceğiniz şekerden yaptığınız şurubun maddi karşılıklarını bir mukayese edin bakalım.

2- Süzme balı elde ederken iptal edebileceğiniz peteklerden, yeni sezonda kullanacağınız bal mumlarını elde edileceğini,

3- İptal edeceğiniz peteklerin yerine koyacağınız yeni peteklerden çıkacak olan işçi arıların sezon içinde çıkan işçi arılara göre daha iri cüsseli olacaklarını,

4- Bu şuruplama ile ana arının atacağı yumurtalarla, kovanlarınızın kışa genç kadro ve yüksek asker kadrosuyla gireceğini,

5- Bütün bu çalışmalarınızın hem size hemde milli ekonomiye katkıda bulunacağının bilincine bizzat gözlerinizle izleyerek şahit olacağınızı belirtiriz.

Burada maksat sadece kışlık stok değil aynı zamanda Prof.Dr.Lenski’nin daha önceki panelde anlattığı gibi narenciye balının hesap edilmesi olmalıdır. Kolonilerin beslenme işlemleri tamamlanır tamamlanmaz varsa Varroa mücadelesi tam ve eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır.

Yaşlı analar tesbit edilerek ya yenilenmesi veya zayıf ama genç analı kolonilerle birleştirilerek güçlü koloniyle kışa girilmelidir. Bütün bu işlemlerin tamamlanmasıyla artık kolonilerimizi kışa sokabiliriz demektir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Hocam 10 kolonim var. her biri 5 er 6 şar çıtayı sarıyor. Balıkesir Edremit te oturuyorum. Sonbahar beslemesini sizden öğrendim ve uygulamaya başladım. (23 eylül itibariyle) arılarım çerçevelerin 3 te birlik kısmına yavru attı. Yavru atma devam ediyor. Bu gün (2 Ekim) yaptığım kovan içi kontrolünde 3 gün önce yalamaları için verdiğim boş peteklere de şurup attıklarını gördüm. şu an arıları sıkıştırmak için o petekleri geriye alayım mı? Koloni başı 5 er kg şeker kullanmayı düşünüyorum ,yeterli olur mu? cevaplarsanız sevinirim. Kalın sağlıcakla.
Ara
Selamünaleyküm Samim dostum.
Ellerine sağlık 23 eylül itibariyle yapmış olduğun besleme çalışmalarından dolayı.
Dostum, eğer ana arının atmış olduğu yumurtalardan çıkacak olan işçi arılara o yalamaları için atmış olduğun çerçeveler HARİÇ yer var ise o çerçeveleri alabilirsin. Evet koloni başına 5 kilogram şeker yeterlidir dostum.
Besleme işinden sonra kovan içindeki boşlukları bölüm tahtaları ile böl ve boşlukları rutubet emici maddelerle doldur inşaallah.
Allah cümlemizin manevi ve maddi konularımızı kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm hocam,
Verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.
Ara
selamınaleyküm AHMET bey
sonbahar bakımı ile alakalı bir takım sorunlarım var ancak ilk defa kışlatma yapıcam. birincisi kavanlardan bazılarında yeteri kadar bal yok kanatindeyim hasat sonrası fuldü ancak bir ara yağmur yüzünde şuruplamadık bal stoku azalmış, hepiside 10 çıtalı ve dolu değil. birinde 8 çıta arı var, ana yok. Birinde genç ana var yumurtlamamış henüz. ama diğer 14 kovan rahat kışlayabilir potansiyele sahip kanatimce. analar genç ve süper yumurta atıyorlar. polen akışı devam ediyor aralıklarla. şuruplama 2 günde 1 ancak arada balsız kabartılan mumlu çıtalar vardı çıkardım. Acaba kenarlara koylamlımıyım. tabi birde şu anasız kovanın dağıtılması. Bu sene en az 4 defa ana kestirdik. Bu iş yüzünden artık korku hat safada. 2 defa sahte ana çıktı bu yüzden birinde de kovanı sirktikten sonra yerine farklı renkte kovan koydum ona değil yandaki güçlü olana girdiler analı kovanın anasını kesmişler, bu ayda. bir usta bilgine mutlaka çok ihtiyacım var bende elimden geleni yapıyorum ancak tecrübe tecrübe 4 kitap okudum ancak okumak kadar uygulamalı görmekde çok önemli hiç uygulamalı eğitim almadan bahardan beri bu bilgiyle ilerletmeye çalışıyorum ve sizin muazam sözünüzü tekrarlayarak biritiyorum arının zaafı olmaz arıcının zaafı olur.
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, öncelikle azıkları az olan arılarınıza (5 çıtaya kadar birer kilo kek, üssü çıtalara ise, 1,5 ila 2'şer kilo kek vermeyi ihmal etme. Arının basmadığı petekleri (% 70 arı olanlar hariç) kovandan al. Bölme tahtaları koy alanı daralt. Anasız arıyı hiç zaman kaybetmeden FLORAL marka ÇİÇEK özü içeren oda parfümü ile birer çıta diğer arılara dağıt.
Havalandırma vermeyi kesinlikle ihmal etme. Yerden en az 30 cm yükseğe kaldır. Kovanları % 3 lük öne doğru meyille koy.
Arıların güç durumlarına göre uçuş deliklerini yağmaya karşı daraltmayıda ihmal etmeeeeeeee.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
Selamünaleyküm
Üstad kovan boşluklarını
Strafor'la doldursak olurmu
Laylon kömür çuvallarının içine strafor koyup doldursak olurmu
Allah'a emanet ol
Kal sağlıcakla
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, kovan boşluklarının arılarla irtibatı kesmek için straforla bölebilirsiniz. Ancak strafor bölüm tahtası harici olan yerleri mutlaka rutubet emici malzemelerle doldurmanız gerekir.
Bu konuda lütfen ihmalkarlık yapmayın inşaallah.
Selamünaleyküm.
SELAMÜNALEYKÜM
ÜSTAT TAMAMINI STRAFORLA
DOLDURSAK HİÇ BOŞLUK BRAKMADAN
OLURMU?
ALLAH'A EMANET OL
KALSAĞLICAKLA
Ara
Vealeykümselam dostum.
Strafor soğuk geçirmez ancak, rutubetide hiç ÇEKMEZ.
O yüzden straforla böl, boşluğunu rutubet emici maddelerle doldur.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi