Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kahramanmaraş Bölgesi ve Arı Irkı
1- Rakım yüksekliği gözönünde bulundurularak mevcut ırkların özellikleri düşünülerek çiftçilerimize tavsiye edilmelidir.

Mevcut ilkel yöntemlerle (karakovan arıcılığı) arıcılık yapmaya çalışan çiftçilerimize ilkbahar mevsiminde kovan aktarma sistemleri öğretilerek ırk ıslah çalışmaları yapılmalıdır.

Bu konunun çiftçilerimiz tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için, bu tür kurs ve konferanslar zincirini oluşturmak ve mevcut ırklardan daha yüksek verim alma yolları öğretilmelidir.

Burada Kahramanmaraş Tarım İl Müdürlüğünün koordinasyonundan söz etmek istiyorum. Şöyleki, arıcı çiftçilerimize mesafe koymadan, onların seviyesine inerek, arıcılıkla ilgili bütün konularda tahsil ve sosyal gelişmeleri gözününde bulundurularak hizmet çemberinin genişletilmesi ve gerektiğinde erinip üşenmeden ayaklarına kadar gidip dertlerini dinlenmelidir.

2- Mevcut ırkların özellikleriyle bölgemizdeki flora grafiği denkleştirilmeye çalışılmalı, gerektiğinde bölgede bulunan İl veya İlçe Tarım Müdürlükleriyle ırk ıslah çalışmaları yapılmalıdır.

3- Sahil şeritleri dahil rutubetli kesimlerde Muğla, Karniol, İtalyan Arısını, Kafkas Arısının ise ova tipini; karasal ve kurak iklim taşıyan yayla kesimlerimizde ise Kafkas Arımızın dağ tipini ve Kuzey Anadolu Irkı(Bolu arısının) kullanılması ısrarla tavsiye edilerek ana arı teminine çalışılmalıdır.

Bu amaçla, yurt genelinde rakım yükseklikleri gözününde bulundurularak tasvip edilen ırkların ana arı üretimleri yapılmalıdır.

Arı ürünleri hususunda dünya ülkeleri arasında çok büyük varlığının olduğu bilinen Çin devletinde 3. maddede anlatmak istediğim, rakım yüksekliklerine göre tavsiye edilen arı ırklarının kullanıldığı ve çok yüksek verimler alındığı bilinmektedir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
hocam ben anadolu arısı ile çalışmak istiyorum sizce k.maraştaki bu bölgeye uygunmudur uygunsa nasılş ve nerden alabilirim bana yardımcı olurmusunuz
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi