Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ARI KUŞU TANIM
Bazı yörelerde yağmur kuşu'da denen bu hayvan ismini arılarla ve böceklerle beslenmesinden alır. Tellerde ve direklerde tünemiş olarak görülebilir. Açıklık yerlerde bulunur toprak oyuklarında yuvalanır,kışı güney ülkelerinde geçirir.

arikusu_110.jpg
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
398pxeuropeanbeeeaterym1.jpg

2bb090792baf0a2aad2.jpg

ARI KUŞU

Arı kuşu, kırlangıç ve saksağan gibi kuşlar arıları yakalayarak yerler. Bunlardan arı kuşu çok miktarda arı yiyerek arılar için çok zararlı olmaktadır.

Arı kuşu, yeşil, mavi, sarı kadife gibi parlak tüylü, görüntüsü çok güzel bir kuştur. Genellikle gagası uzunca ve siyah, ayakları kırmızı renklidir. Yazın sürüler halinde arılıklara kadar sokularak havada ya da kovanın önünde yakaladığı arıları yer.

Arı kuşunun verdiği en büyük zarar oğul mevsiminde döllenme uçuşuna çıkan ana arıyı avlamasıdır. Bu o koloninin sönmesi anlamına gelir. Arıcı bu yüzden yeni oğullarda anaarının yumurtlamaya başlayıp başlamadığını kontrol etmelidir.

Zaman zaman düdük çalmak, arılığa korkuluk asmak gibi fiziki tedbirlerle mücadele edilmeye çalışılır. Zararlı böceklerle mücadele önemli bir kuş türü olduğu için avlanması yasaktır.
.....KOMŞUNUZA VERECEK BALINIZ, DOSTUNUZA VERECEK ARINIZ BOL OLSUN......
Ara
Selamünaleyküm Erkan bey.
Evet, arı kuşu hakkında özetlediğiniz bilgiler bir şey dışında çok harika. Sözüm ona koruma altında olan ve arıcıları hem ana arı hemde işçi arılara en büyük zararı veren arı kuşudur. Biliyorsunuz Anadolumuzda öyle akla ve mantığa uymayan koruma kapsamları varki insanı çileden çıkarıyor.
Ekonomik çalkantı içindeki Yurdumuzda konu ile ilgili makam sahipleri bu işi masa başından ahkam keserek yönetiyorlar.
Zahmet olur elbet o ilgililere; arıcı meslektaşlarımızı ziyaret edipte nedir bu temaşa, neden ana arılarınız telef oluyor, neden bu işçi arılar kovanlarından çıkmıyorlar diye sormazlarki.
Bütün bu açıklamalarımdan sonra, kanatlı veya kanatsız hayvan düşmanı kesinlikle değilim elhamdulillah.
Fakat arı kuşu konusu masabaşında alınan kararlar nezdinde değilde arıcı meslektaşlarımızın fikirleri alınarak bir karara bağlanması gerekir.
Allah cc hazretleri henüz ilk aylarında olduğumuz 20l0 sezonunun cümlemize hayırlara vesile olmasını nasip eder inşaallah.
Saygı ve hürmetlerimle;
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Selamun aleyküm...

Arı kuşları günlük iki sefer benim arılığı yokluyorlar..Vurmayada kıyamıyorum..

Bir kurusıkı alıp korkutmayı düşünüyorum, bakalım tutar mı?
Ara
busene gecen seneye oranla az gördüm
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi